لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۵۵

یک هفته پس از جلوگیری از نماز معترضان در زاینده‌رود، «نماز باران» حکومتی در اصفهان اقامه شد


اعتراضات اصفهان به بی‌آبی، ۵ آذر ۱۴۰۰
اعتراضات اصفهان به بی‌آبی، ۵ آذر ۱۴۰۰

پس از سرکوب اعتراض‌ها به بی‌آبی در اصفهان و جلوگیری از برگزاری نماز جمعه توسط مردم معترض در بستر زاینده‌رود در هفته گذشته، روز جمعه ۱۹ آذر «نماز باران» با حضور امام جمعه موقت این شهر در «گلستان شهدا» برگزار شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، ابوالحسن مهدوی، امام‌جمعه موقت اصفهان، در خطبه‌های این نماز گفت: خواندن نماز باران به معنای تلاش نکردن مسئولان برای حل مشکلات آب نیست.

این نماینده مجلس خبرگان رهبری، که مانند روایت حکومتی تلاش داشت اعتراضات و مشکلات داخلی را به خارج از کشور ربط دهد، گفت «وظیفه مردم در مقابل تهدیدها و تحریم‌ها بسیار سنگین است و ایستادگی و مقاومت ضروری است.»

پاییز امسال اعتراض‌های مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان در بستر زاینده‌رود که سال‌ها است دیگر آبی در آن جریان ندارد شکل گرفت. حاضران در این تجمع‌ها، کشاورزان و مردمی بودند که خواستار دریافت حق‌آبه و جاری شدن آب این رودخانه بودند.

پس از حدود دو هفته اعتراض، نیروهای امنیتی در نخستین ساعات پنجشنبه ۴ آذر به کسانی که در بستر خشکیده زاینده‌رود چادر زده بودند حمله کردند و با آتش زدن چادرها، معترضان را به زور از محل بیرون راندند و تجمع آنها را نیز سرکوب کردند.

یک هفته پس از آن، معترضان برای حضور گسترده مردم فراخوان داده و از همگان خواستند برای اعتراض به سیاست‌های حکومت در این حوزه، در مقابل پل خواجو و بستر زاینده‌رود و مناطق پیرامونی تجمع‌کنند و برخی فراخوان‌ها نیز از قصد برگزاری نماز جمعه در زاینده‌رود خبر دادند.

اما پلیس راهور استان اصفهان روز پنجشنبه ۱۱ آذر اعلام کرد تردد و توقف در حاشیه زاینده‌رود و در مسیر‌های منتهی به پل خواجو، از ساعت پنج صبح روز جمعه «ممنوع» است. دادستانی اصفهان نیز اعلام کرد شهروندان از تجمع «تحت هر عنوانی» پرهیز کنند.

برخی شهروندان فضای اصفهان را در روز جمعه ۱۲ آذر «به‌شدت امنیتی» و برخی نیز «حکومت نظامی» توصیف کردند..

سخنگوی قوه قضائیه ایران شانزدهم آذر ماه برخی معترضان در اصفهان را به «تیراندازی» متهم کرد؛ در حالی که بر اساس تصاویر و ویدیوهای منتشر شده، نیروهای امنیتی و گارد ویژه سلاح در دست داشتند و به سوی معترضان شلیک کردند. همچنین تعدادی از معترضان که در میان آنها کودکان، زنان و سالمندان دیده می‌شوند، با اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای زخمی و برخی نابینا شده‌اند.

XS
SM
MD
LG