لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۶

گزارش‌های متعدد از آسیب‌ جدی معترضان در اصفهان با تفنگ ساچمه‌ای؛ یک متخصص چشم: «مصداق جنایت» است


اعتراضات اصفهان، ۵ آذر ۱۴۰۰
اعتراضات اصفهان، ۵ آذر ۱۴۰۰

در پی سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم اصفهان توسط نیروهای حکومتی در ایران، رئیس قوه قضائیه می‌گوید مطالبات مردم در زمینه آب «به‌حق و درست» است، اما «نیروهای انتظامی و امنیتی به مخلان امنیت فرصت ابراز وجود نمی‌دهند.»

به گزارش رسانه‌های ایران، غلام‌حسین محسنی اژه‌ای دوشنبه ۸ آذر در جلسه شورای عالی قوه قضائیه گفت مطالبات مردم اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خوزستان در زمینه آب به‌حق و درست است اما مراقب تحرکات دشمن باشند و اجازه ندهند بدخواهان در صفوف آنها رخنه کنند.

او تهدید کرد: «نیروهای انتظامی و امنیتی به مخلان امنیت فرصت ابراز وجود نمی‌دهند.»

از سویی، ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، در بیانیه‌ای رهبر جمهوری اسلامی را مسئول اصلی دانسته و نوشته است مدیریتی که در این کشور اعمال می‌شود «مدیریت تخریب و ویرانگری» و «غارت و تاراج» است «که فقط منافع حاکمان و در رأس آنان منافع علی خامنه‌ای و بقای حکومت غیرقانونی، نامشروع، غاصبانه، و مادام‌العمر وی در نظر گرفته می‌شود.»

قدیانی در این بیانیه که در سایت خبری کلمه منتشر شده، آیت‌الله خامنه‌ای را «جبار ایران» خوانده و با تأکید بر این که حکومت تلاش کرده میان معترضان استان‌های اصفهان و چهارمحال و بختیاری «تفرقه ایجاد کند»، نوشته است: «حاکمیت استبدادی خوب می‌داند که آتش اعتراضات خاموش شدنی نیست.»

اعتراضات مردم ایران تقریبا همیشه با دو بهانه - یعنی «تخریب اموال عمومی» و «حضور برخی عناصر معاند و اراذل و اوباش» - با سرکوب حکومت جمهوری اسلامی مواجه می‌شود.

اعتراضات مسالمت‌آمیز کشاورزان اصفهان در بستر زاینده‌رود که سال‌ها است دیگر آبی در آن جریان ندارد شکل گرفت و حاضران در این تجمع، کشاورزان و مردمی بودند که خواستار دریافت حق‌آبه و جاری شدن آب این رودخانه بودند.

معترضان در اصفهان اغلب کشاورزان و شهروندانی هستند که خواهان جاری شدن آب در زاینده‌رود و دریافت حق‌آبه برای زراعت و امرار معاش هستند.

در گزارش‌های شهروندی تصاویر متعددی از آسیب جدی به معترضان، به ویژه از ناحیه صورت و چشم‌ها، ناشی از شلیک مستقیم گلوله‌های ساچمه‌ای توسط نیروهای انتظامی و امنیتی مشاهده می‌شود.

دکتر علیرضا زندی، متخصص چشم در اصفهان، با انتشار عکس یکی از آسیب‌دیدگان اعتراضات اصفهان در صفحه اینستاگرام خود، نوشته است: «شلیک تفنگ‌های ساچمه پخش کن به میان جمعیت تظاهرکننده که تمام اعضا و جوارح را فقط مجروح کرده ولی اگر به چشم اصابت کند باعث کوری می‌شود خطای راهبردی فاحشی در برابر معترضان می‌باشد که مصداق جنایت است.»

تصویری از پست اینستاگرام دکتر علیرضا زندی درباره شلیک به معترضان اصفهان
تصویری از پست اینستاگرام دکتر علیرضا زندی درباره شلیک به معترضان اصفهان

او با اشاره به قانون مجازات اسلامی که می‌گوید «هر چشم نصف دیه آدمیزاد و دو چشم یک دیه کامل است»، تأکید کرده است: «برای نیروهای ضد شورش وجود مشاور پزشکی حیاتی است. چون هدف اینگونه نیروها تنها ترساندن و متفرق کردن جمعیت با ماشین‌های آبپاش، موتورسیکلت ، باتوم و حداکثر شوکر و گلوله‌های پلاستیکی است نه کشتن و علیل کردن.»

برخی ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی، نیروهای یگان ویژه را نشان می‌دهد که به طور مستقیم به سوی معترضان شلیک می‌کنند.

در پی انتشار گزارش‌های متعدد از شلیک گلوله‌‌های ساچمه‌ای به صورت معترضان در اصفهان؛ یک کاربر اینستاگرام کمپینی راه‌اندازی کرده و کاربران خواسته با انتشار عکس‌های خود و بازسازی مجروحیت چشم، در مقابل این «جنایت» سکوت نکنند.

در غیاب هرگونه خبررسانی رسمی در مورد آمار بازداشت‌شدگان، زخمی‌ها، و احیانا جان‌باختگان سرکوب اخیر، مطالب منتشره در شبکه‌های اجتماعی و گزارش‌های غیررسمی حاکی از آن است که در تجمعات اعتراضی اصفهان بیش از ۲۱۴ نفر از تظاهرکنندگان از جمله ۱۳ کودک بازداشت شده‌اند.

ند پرایس روز شنبه با ابراز «نگرانی عمیق بابت سرکوب خشونت‌آمیز معترضان مسالمت‌جو در اصفهان» نوشت: «مردم ایران حق دارند ناامیدی‌شان را بیان کنند و دولت‌شان را پاسخگو بدانند.»

XS
SM
MD
LG