لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۲

برخورد با معترضان در بستر زاینده‌رود؛ فضای اصفهان امنیتی گزارش شده است


تصویری از حضور گارد ویژه در اصفهان که در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شده است.
تصویری از حضور گارد ویژه در اصفهان که در شبکه اجتماعی توییتر منتشر شده است.

نیروهای امنیتی ایران در ساعات ابتدایی پنجشنبه به کسانی که در اعتراض به خشک شدن زاینده رود در اصفهان، در بستر خشک این رودخانه چادر زده بودند حمله کردند، چادرها را آتش زدند و معترضان را به زور از محل بیرون راندند.

در اعتراض‌ها به سوء مدیریت منابع آب توسط دولت، که موجب خشک شدن زاینده رود پرآب‌ترین رود خانه فلات مرکزی ایران شده است، علاوه بر کشاورزان که خواستار حقابه خود برای کشاورزی هستند، مردم نیز حضور دارند.

شهر اصفهان در روزهای گذشته صحنه یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های اعتراضی در دهه اخیر بوده است و مردم معترض حکومت را به «دزدیدن» آب زاینده رود متهم می‌کنند.

معترضان پیشتر برای حضور گسترده مردم در ساعت ۹ صبح جمعه فراخوان داده و از همگان خواسته‌اند برای اعتراض به سیاست‌های حکومت در این حوزه، در مقابل پل خواجو و بستر زاینده‌رود و مناطق پیرامونی تجمع‌کنند.

با این حال نیروهای امنیتی پیشدستی کردند تا از برگزاری تجمعی گسترده مانند آنچه جمعه گذشته روی داد جلوگیری کنند.

جمعه گذشته، هزاران تن از مردم اصفهان در دوازدهمین روز اعتراضات نسبت به کمبود آب، مدیریت آبرسانی و عدم تخصیص حق‌آبه، به کشاورزان پیوستند و با تجمع در بستر زاینده‌رود اعتراض کردند.

طبق اخبار و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، فضای اصفهان روز پنجشنبه به شدت امنیتی است و برخی گزارش‌ها هم از بازداشت شماری از معترضان حکایت دارد.

در یکی از ویدئوهای منتشرشده از سوی حساب کاربری روزنامه شرق در توییتر، یک شهروند اصفهانی می‌گوید پاکبانان ساعت هفت صبح در حال پاک‌سازی بقایای چادرهای کشاورزان هستند که شب قبل به آتش کشیده شده بود.

بر اساس برخی گزارش‌ها، سرعت اینترنت در برخی مناطق کاهش یافته و در برخی مناطق نیز دچار اختلال شده است.

در همین حال تظاهرات مردم شهرکرد در مورد کمبود آب وارد پنجمین روز خود شده است. در این شهر معترضان به سیاست دولت در حوزه آب در برابر استانداری تجمع کرده و از دولت با عنوان «مافیای آب» یاد کردند.

XS
SM
MD
LG