لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۳

اعتراض‌ها در اصفهان؛ شاهزاده رضا پهلوی از مردم خواست با اتحاد ملی به جمهوری اسلامی «اجازه تفرقه‌انگیزی» ندهند


شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو
شاهزاده رضا پهلوی - آرشیو

شاهزاده رضا پهلوی در پیامی، اعتراضات روز جمعه در اصفهان را نمایش حق‌طلبی و ایستادگی مردم دانست و از ملت ایران خواست با اتحاد ملی و سراسری به مبارزه تداوم بخشند و به جمهوری اسلامی اجازه تفرقه‌انگیزی ندهند.

او با انتشار تصاویری از اعتراض‌های روز جمعه ۵ آذر در اصفهان، در پیامی که در توییتر منتشر کرد، نوشت: «آنچه امروز همه ما در اصفهان دیدیم، نمایش شجاعت، اتحاد، ایستادگی و حق‌طلبی مردم و کشاورزان فرهیخته این استان بود که با دست خالی در مقابل وحشی‌گری مزدوران مسلح و سرکوبگر جمهوری اسلامی ایستادند و نشان دادند این رژیم تا چه میزان از ملت ایران می‌ترسد و در مقابل قدرت‌شان ناتوان است.»

شاهزاده رضا پهلوی همچنین نوشت: «بر مردم دلاور اصفهان و نیز هم‌میهنان غیورم در چهار محال و بختیاری درود می‌فرستم و بار دیگر از همه اقشار ملت ایران می‌خواهم که در کنار یکدیگر به این مبارزه تداوم بخشند و با اتحادی ملی و سراسری، اجازه تفرقه‌انگیزی را به رژیم ندهند.»

با ادامه اعتراض‌های مردم اصفهان در روز جمعه ۵ آذر، یگان‌های ویژه نیروی انتظامی و گروه‌های لباس‌ شخصی برای جلوگیری از تداوم تجمع در بستر خشک زاینده‌رود، به معترضان گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک کردند.

گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد چند تن از معترضان با گلوله ساچمه‌ای مجروح شده‌اند و برخی از معترضان با دست خالی و یا پرتاب سنگ تلاش می‌کنند مأموران را از جمعیت دور کنند.

در برخی ویدئوهای منتشرشده شعار «مرگ بر خامنه‌ای»، «مرگ بر دیکتاتور» و «رضا شاه روحت شاد» شنیده می‌شود.

عکس‌هایی از ماموران سرکوب با پوشش لباس ورزشی منتشر شده که در پارک مستقر شده‌اند و سپس با باتوم به مردم معترض در اصفهان حمله می‌کنند.

برخی ویدئوهای شهروندی مقاومت مردم در مقابل شلیک گاز اشک‌آور توسط مأموران را نشان می‌دهند.

در شبکه‌های اجتماعی تصویری منتسب به کشته شدن یک زن در جریان اعتراضات روز جمعه در اصفهان منتشر شده که صدای آمریکا تا لحظه انتشار این خبر نمی‌تواند به طور مستقل اصالت آن را تأیید کند.

XS
SM
MD
LG