لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۲

تلاش نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تجمع معترضان در اصفهان با استفاده از گاز اشک آور و گلوله‌های ساچمه‌ای


اعتراضات اصفهان، ۵ آذر ۱۴۰۰
اعتراضات اصفهان، ۵ آذر ۱۴۰۰

با ادامه اعتراضات مردم اصفهان در روز جمعه ۵ آذر، یگان‌های ویژه نیروی انتظامی و گروه‌های لباس‌ شخصی برای جلوگیری از تداوم تجمع در بستر خشک زاینده‌رود، به معترضان گاز اشک‌آور و گلوله‌های ساچمه‌ای شلیک کردند.

گزارش‌های مردمی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد چند تن از معترضان با گلوله ساچمه‌ای مجروح شده‌اند و برخی از معترضان با پرتاب سنگ تلاش می‌کنند مأموران را از جمعیت دور کنند.

در برخی ویدئوهای منتشرشده شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «رضا شاه روحت شاد» شنیده می‌شود.

ویدئویی هم منتشر شده که نشان می‌دهد زنی در کف خیابان افتاده و گفته می‌شود جان خود را از دست داده است. با این حال تایید این خبر و اصالت ویدئوی ارسالی در حال حاضر برای صدای آمریکا به‌طور مستقل امکان‌پذیر نیست.

با این حال در گزارش‌های بعدی تایید نشده که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، گفته می‌شود که فرد مذکور کشته نشده و برای درمان به بیمارستان منتقل شده و در حال حاضر در کما به‌سر می‌برد.

خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران در گزارشی ضمن تأیید شلیک گاز اشک‌آور از سوی نیروی انتظامی، ادعا کرد که تجمع‌کنندگان «شباهتی با کشاورزان» نداشتند.

در گزارشی دیگر، خبرگزاری مهر نوشت گروهی از معترضان انتقال آب به یزد با دو لودر تأسیسات خط انتقال آب به استان را تخریب کردند و اکنون در مرکز این استان تقریبا در همه مناطق آب قطع شده و مرمت تأسیسات تخریب شده احتمالا ۴۸ ساعت طول می‌کشد.

بنا بر گزارش‌ها، هم‌زمان با خشونت پلیس، اینترنت اصفهان روز جمعه دچار اختلال شده و اینترنت موبایل قطع شده است.

راوی در این ویدئو که سربازان و نیروهای لباس شخصی را به تصویر کشیده، می‌گوید معلوم نیست این نیروها از کجا آورده شده‌اند و اکنون از سمت پل بزرگمهر به سمت پل خواجو می‌روند.

این ویدئو از اعتراضات روز جمعه در اصفهان زنان و مردان معترض را نشان می‌دهد که هم‌زمان با شلیک گاز اشک‌آور از سوی نیروهای دولتی در منطقه پل خواجو در زاینده‌رود، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

در این ویدئو جمعیت معترض شعار «رضا شاه روحت شاد» سر می‌دهند.

در این ویدئو که صدای شلیک شنیده می‌شود و دود گاز اشک‌آور با حضور پرشمار نیروهای دولتی دیده می‌شود، یک نوجوان زخمی شده است.

ویدئویی دیگر از شلیک نیروهای پرشمار یگان ویژه و نیروی انتظامی و مقاومت مردم معترض که آنها را «هو» می‌کنند.

راوی در این ویدئو که به آتش کشیده شدن یک موتور نیروی انتظامی را نشان می‌دهد، می‌گوید «به مردم حمله کردند» و «گاز اشک‌آور زدند.»

در این ویدئو راوی گزارش می‌دهد که از روی پل با تیر به سمت معترضان شلیک می‌کنند.

این ویدئو مردی سالخورده را نشان می‌دهد که زیر چشم راستش زخمی شده است.

در اعتراض‌ها به سوء مدیریت منابع آب توسط دولت، که موجب خشک شدن زاینده رود پرآب‌ترین رود خانه فلات مرکزی ایران شده است، علاوه بر کشاورزان که خواستار حقابه خود برای کشاورزی هستند، مردم نیز حضور دارند.

شهر اصفهان در روزهای گذشته صحنه یکی از بزرگ‌ترین تجمع‌های اعتراضی در دهه اخیر بوده است و مردم معترض حکومت را به «دزدیدن» آب زاینده رود متهم می‌کنند.

نیروهای امنیتی ایران در ساعات ابتدایی پنجشنبه نیز به کسانی که در اعتراض به خشک شدن زاینده رود در اصفهان، در بستر این رودخانه چادر زده بودند حمله کردند، چادرها را آتش زدند و معترضان را به زور از محل بیرون راندند.

معترضان پیشتر برای حضور گسترده مردم در ساعت ۹ صبح جمعه فراخوان داده و از همگان خواسته‌اند برای اعتراض به سیاست‌های حکومت در این حوزه، در مقابل پل خواجو و بستر زاینده‌رود و مناطق پیرامونی تجمع‌کنند.

با این حال نیروهای امنیتی پیش‌دستی کردند تا از برگزاری تجمعی گسترده مانند آنچه جمعه گذشته روی داد جلوگیری کنند.

XS
SM
MD
LG