لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۷

قرآن‌سوزی در دانمارک؛ نیروهای امنیتی عراق صدها معترض را با گاز اشک‌آور متفرق کردند


معترضان عراقی در تلاش برای حمله به سفارت دانمارک در بغداد
معترضان عراقی در تلاش برای حمله به سفارت دانمارک در بغداد

پس از انتشار گزارش‌هایی درباره سوزاندن قرآن در دانمارک، نیروهای امنیتی عراق اوایل روز شنبه ٣١ تیرماه با استفاده از گاز اشک‌آور صدها معترض را که در تلاش برای رسیدن به سفارت این کشور در بغداد بودند، متفرق کردند.

روز جمعه در دانمارک، فردی یک نسخه از قرآن را در میدانی مقابل سفارت عراق در کپنهاگ آتش زد.

این حادثه از طریق حساب فیسبوک گروهی که خود را «میهن‌پرستان دانمارکی» می‌نامند، به طور زنده پخش شد. ویدیو، قرآن را روی یک سینی زرورق در کنار پرچم عراق بر روی زمین و دو تماشاگر در حال صحبت کردن نشان می‌دهد.

تلاش معترضان برای حمله به سفارت دانمارک در بغداد در حالی رخ می‌دهد که همزمان دولت عراق، روز شنبه ۳۱ تیرماه، با انتشار بیانیه‌ای ضمن تضمین امنیت سفارتخانه‌های دیپلماتیک در این کشور گفت که «اجازه نخواهد داد اقدام حمله به سفارت سوئد تکرار شود.»

این بیانیه افزوده است: «آنچه برای سفارت پادشاهی سوئد در بغداد رخ داد، قابل تکرار نبوده و هرگونه اقدام مشابه مشمول پاسخگویی قانونی خواهد بود.»

با این حال دولت عراق به‌رغم محکوم کردن حمله به سفارت سوئد، به نشانه اعتراض به سوزاندن قرآن در استکهلم سفیر این کشور در بغداد را اخراج کرده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای حمله به سفارت سوئد در بغداد را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز یک ویژگی بارز دموکراسی است اما آنچه دیشب رخ داد، یک اقدام خشونت‌آمیز غیرقانونی است.»

XS
SM
MD
LG