لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۴

هواداران مقتدی صدر، سفارت سوئد در بغداد را به آتش کشیدند


مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی. آرشیو
مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه عراقی. آرشیو

صدها معترض در ساعات اولیه روز پنجشنبه ۲۹ تیر، در اعتراض به سوزاندن قرآن در سوئد، با حمله به سفارت این کشور در مرکز بغداد، از دیوارهای سفارت بالا رفته و آن را به آتش کشیدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حامیان مقتدی صدر در واکنش به خبر صدور مجوز تازه برای سوزندان قران در پایتخت سوئد، بامداد پنجشنبه در مقابل سفارت‌خانه این کشور در بغداد تجمع و سپس به آن حمله کردند.

وزارت خارجه سوئد ضمن محکومیت این اقدام، در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه کارکنان سفارت آن کشور در بغداد در امنیت هستند و بر لزوم محافظت مقامات عراقی از نمایندگی‌های دیپلماتیک، تاکید کرد.

در همین ارتباط، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای، حمله به سفارت سوئد و آتش زدن آن را محکوم کرد و از نیروهای امنیتی عراق خواست تا عاملان حمله را شناسایی و بازداشت کنند.

حمله به سفارت سوئد توسط هواداران مقتدی صدر، روحانی شیعه در عراق، پس از آن انجام شد که یک خبرگزاری در سوئد روز چهارشنبه ۲۸ تیر، گزارش داد که پلیس این کشور درخواست برای آتش زدن قرآن و پرچم عراق در مقابل سفارت آن کشور در استکهلم، پایتخت سوئد، در روز پنجشنبه را پذیرفته است.

رویترز اشاره کرد: یکی از دو نفری که مجوز برگزاری این برنامه را دریافت کرده، شخصی است که در روز هفتم تیر، نسخه ای از قرآن را در مقابل مسجد اصلی شهر استکهلم آتش زده بود.


این اقدام واکنش کشورهای اسلامی از جمله جمهوری اسلامی را درپی داشت و شماری از این کشورها سفیران سوئد را احضار کردند.

در همین ارتباط، گروهی از معترضان روز هشتم تیر در مقابل سفارت سوئد در بغداد تجمع و بخشی از سفارت را برای مدتی اشغال کردند.

تظاهرات روز پنجشنبه و حمله به سفارت سوئد توسط مقتدی صدر، روحانی شیعه در عراق، در اعتراض به آنچه «دومین طرح برنامه‌ریزی شده برای آتش زدن قرآن» در سوئد خوانده شده است، برگزار شد.

یک خبرگزاری در سوئد روز چهارشنبه ۲۸ تیر، گزارش داده بود که پلیس این کشور درخواست برای آتش زدن قرآن و پرچم عراق در مقابل سفارت آن کشور در استکهلم، پایتخت سوئد، در روز پنجشنبه را پذیرفته است.

اشاره این گزارش به سلوان موميکا، ۳۷ ساله و پناهنده عراقی است که از چند سال پيش در سوئد اقامت دارد. او روز هفتم تیر در بيرون مسجد اصلی در استکهلم، يک نسخه قرآن را زير پا لگد کرد و چند صفحه آن را به آتش کشيد.

این اقدام واکنش کشورهای اسلامی، از جمله جمهوری اسلامی را در پی داشت و شماری از این کشورها، سفیران سوئد را احضار کردند.

در همین ارتباط، گروهی از معترضان روز هشتم تیر در مقابل سفارت سوئد در بغداد تجمع و بخشی از سفارت را برای مدتی اشغال کردند.

پس از این اعتراض ها ، دولت سوئد در روز ۱۱ تیر، آتش زدن قرآن را محکوم کرد. با این حال، دولت سوئد بر حفاظت از حق آزادی تجمع، بیان و تظاهرات در قانون اساسی این کشور، تاکید کرد.

سایه بحث‌های مربوط به آزادی بیان و احترام به عقاید مذهبی طی هفته‌های اخیر بر جامعه سوئد سنگینی کرده است. از آنجا که قوانین سوئد اجازه سوزاندن کتب مقدس را می‌دهد، مقامات این کشور قدرت قانونی چندانی برای جلوگیری از بروز چنین اقداماتی در اختیار ندارند.

XS
SM
MD
LG