لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۹

صدور مجوز «تورات‌سوزی» در سوئد؛ نتانیاهو: باید به کتب مقدس همه ادیان احترام گذاشت


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل
بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل

حدود یک ماه پس از اعطای مجوز سوزاندن قرآن، پلیس سوئد این بار اجازه سوزاندن تورات، کتاب مقدس یهودیان، را صادر کرد.

به گزارش جروزالم‌پست، قرار است یک شخص ۳۰ تا ۴۰ ساله به همراه یک یا دو نفر دیگر، بعد از ظهر شنبه ۲۴ تیر مقابل سفارت اسرائیل در استکهلم، یک جلد تورات را به آتش بکشد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در توییتی به زبان عبری این تصمیم سوئد را «شرم‌آور» خواند و آن را «به شدت» محکوم کرد. نتانیاهو تصریح کرد: «باید به کتب مقدس تمامی ادیان احترام گذاشت.»

الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، نیز اعلام کرد با سفیر کشورش در سوئد و وزارت امور خارجه آن کشور صحبت کرده تا هر طور که شده جلوی «این اتفاق شرم‌آور» را بگیرد. او همچنین از مقامات سوئدی خواست از وقوع این رویداد به گفته او «نفرت‌انگیز» جلوگیری کنند.

در گزارش جروزالم‌پست آمده که این اقدام یادآور دوره‌های «دردناک» یهودیان در اروپا است که طی آن سوزاندن کتب مقدس یهودیان غالبا سرآغاز آزار و شکنجه‌های شدید، قتل‌عام، اخراج، تفتیش عقاید، و نهایتا هولوکاست بود.

سایه بحث‌های مربوط به آزادی بیان و احترام به عقاید مذهبی طی هفته‌های اخیر بر جامعه سوئد سنگینی کرده است. از آنجایی که قوانین سوئد اجازه سوزاندن کتب مقدس را می‌دهد، مقامات این کشور قدرت قانونی چندانی برای جلوگیری از بروز این اقدام در اختیار ندارند.

ماه گذشته میلادی نیز سوزاندن قرآن توسط یک پناهجوی عراقی در مقابل مسجدی در استکهلم موجی از محکومیت رهبران کشورهای عمدتا مسلمان در سراسر جهان را با خود به همراه داشت.

به نوشته جروزالم پست، اسرائیل نیز در آن زمان قرآن‌سوزی را محکوم کرده بود.

XS
SM
MD
LG