لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۱

فعال مسلمان به‌رغم داشتن مجوز از «سوزاندن تورات و انجیل» خودداری کرد


احمد علوش با در دست داشتن قرآن جلوی سفارت اسرائیل در استکهلم، سوئد، از سوزاندن تورات و انجیل خودداری کرد. شنبه ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۳
احمد علوش با در دست داشتن قرآن جلوی سفارت اسرائیل در استکهلم، سوئد، از سوزاندن تورات و انجیل خودداری کرد. شنبه ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۳

یک فعال مسلمان که مجوز سوزاندن تورات و انجیل در برابر سفارت اسرائیل در استکهلم پایتخت سوئد را کسب کرده بود، از اجرای آن صرفنظر کرد.

احمد علوش ٣٢ ساله که قرار بود بعد از ظهر شنبه ۱۵ ژوئیه کتب مقدس یهودیان و مسیحیان را بسوزاند، هدف از کسب مجوز و سپس صرفنظر از این اقدام را جلب توجه به سوزاندن قرآن در سوئد خواند.

ماه گذشته میلادی، سوزاندن قرآن توسط یک پناهجوی عراقی در مقابل مسجدی در استکهلم موجی از محکومیت رهبران کشورهای عمدتا مسلمان در سراسر جهان را با خود به همراه داشت.

علوش در موعد مقرر در حالی که قرآن در دست داشت، جلوی سفارت اسرائیل حاضر شد و گفت هرگز قصد سوزاندن تورات و انجیل را نداشته و فقط خواسته سوزاندن قرآن را محکوم کند.

او با اشاره به لزوم احترام به یکدیگر افزود: «اگر من تورات بسوزانم، کس دیگری انجیل بسوزاند، و کسی دیگر قرآن را، جنگ به وجود خواهد آمد. آنچه خواستم نشان دهم این بود که این [اقدام] درست نیست.»

پلیس سوئد بعد از ظهر جمعه اعلام کرد مجوز سوزاندن تورات و انجیل در مقابل سفارت اسرائیل را به یک شخص ۳۰ تا ۴۰ ساله داده است.

این اقدام پلیس سوئد با محکومیت شدید مقامات اسرائیل و شخصیت‌ها و سازمان‌های یهودی در جهان روبرو شده بود.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در توییتی به زبان عبری این تصمیم سوئد را «شرم‌آور» خوانده و آن را «به شدت» محکوم کرده بود. نتانیاهو تصریح کرده بود: «باید به کتب مقدس تمامی ادیان احترام گذاشت.»

همچنین الی کوهن، وزیر امور خارجه اسرائیل، اعلام کرده بود با سفیر کشورش در سوئد و وزارت امور خارجه آن کشور صحبت کرده تا هر طور که شده جلوی «این اتفاق شرم‌آور» را بگیرد. او همچنین از مقامات سوئدی خواسته بود از وقوع این رویداد به گفته او «نفرت‌انگیز» جلوگیری کنند.

سایه بحث‌های مربوط به آزادی بیان و احترام به عقاید مذهبی طی هفته‌های اخیر بر جامعه سوئد سنگینی کرده است. از آنجایی که قوانین سوئد اجازه سوزاندن کتب مقدس را می‌دهد، مقامات این کشور قدرت قانونی چندانی برای جلوگیری از بروز چنین اقداماتی در اختیار ندارند.

XS
SM
MD
LG