لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۳

آمریکا حمله به سفارت سوئد در بغداد را به شدت محکوم کرد


هجوم طرفداران مقتدی صدر به سفارت سوئد در بغداد. پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲
هجوم طرفداران مقتدی صدر به سفارت سوئد در بغداد. پنجشنبه ۲۹ تیر ۱۴۰۲

وزارت امور خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ای حمله به سفارت سوئد در بغداد را به شدت محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: «آزادی تجمعات مسالمت‌آمیز یک ویژگی بارز دموکراسی است اما آنچه دیشب رخ داد، یک اقدام خشونت‌آمیز غیرقانونی است.»

دستگاه دیپلماسی ایالات متحده در ادامه بیانیه خود تصریح کرده است: «پذیرفتنی نیست که نیروهای امنیتی عراق برای جلوگیری از تهاجم معترضان به محوطه سفارت سوئد برای دومین بار و آسیب رساندن به آن اقدامی نکردند.»

وزارت امور خارجه آمریکا ضمن اشاره به تماس با دولت سوئد و حمایت از این کشور، از دولت عراق خواسته به تعهدات بین‌المللی خود مبنی بر حفاظت از اماکن دیپلماتیک از هرگونه تعرض و آسیب پایبند بماند.

صدها معترض حامی مقتدی صدر روز پنجشنبه ۲۹ تیر در واکنش به خبر صدور مجوز تازه برای سوزندان قران در پایتخت سوئد، در مقابل سفارت‌خانه این کشور در بغداد تجمع و سپس به آن حمله کردند.

وزارت خارجه سوئد ضمن محکومیت این اقدام، در بیانیه‌ای اعلام کرد که همه کارکنان سفارت آن کشور در بغداد در امنیت هستند و بر لزوم محافظت مقامات عراقی از نمایندگی‌های دیپلماتیک، تاکید کرد.

در همین ارتباط، وزارت خارجه عراق در بیانیه‌ای، حمله به سفارت سوئد و آتش زدن آن را محکوم کرد و از نیروهای امنیتی عراق خواست تا عاملان حمله را شناسایی و بازداشت کنند.

خبرگزاری رویترز اشاره کرد یکی از دو نفری که مجوز برگزاری این برنامه را دریافت کرده، شخصی است که در روز هفتم تیر، نسخه ای از قرآن را آتش زده بود.

اشاره این گزارش به سلوان موميکا، ۳۷ ساله و پناهنده عراقی است که از چند سال پيش در سوئد اقامت دارد. او روز هفتم تیر در بيرون مسجد اصلی در استکهلم، يک نسخه قرآن را زير پا لگد کرد و چند صفحه آن را به آتش کشيد.

این اقدام واکنش کشورهای اسلامی، از جمله جمهوری اسلامی را در پی داشت و شماری از این کشورها، سفیران سوئد را احضار کردند.

پس از این اعتراض ها ، دولت سوئد در روز ۱۱ تیر، آتش زدن قرآن را محکوم کرد. با این حال، دولت سوئد بر حفاظت از حق آزادی تجمع، بیان و تظاهرات در قانون اساسی این کشور، تاکید کرد.

سایه بحث‌های مربوط به آزادی بیان و احترام به عقاید مذهبی طی هفته‌های اخیر بر جامعه سوئد سنگینی کرده است. از آنجا که قوانین سوئد اجازه سوزاندن کتب مقدس را می‌دهد، مقامات این کشور قدرت قانونی چندانی برای جلوگیری از بروز چنین اقداماتی در اختیار ندارند.

XS
SM
MD
LG