لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

مجلس عراق به وزیران پیشنهادی دفاع و کشور رای نداد


پارلمان عراق روز سه‌شنبه به وزیران پیشنهادی دفاع و کشور رای مثبت نداد و این دو پست مهم را، در حالی که ائتلاف بین‌المللی به عملیات هوایی علیه پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» شدت می‌بخشد، همچنان خالی باقی گذاشت.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حیدر العبادی نخست وزیر عراق، جابر الجابری قانون‌گذار اهل سنت، و ریاض غریب قانون‌گذار شیعه را به ترتیب به عنوان نامزدهای پیشنهادی خود برای وزارتخانه دفاع و کشور معرفی کرد که نمایندگان مجلس عراق با ۱۱۷ رای موافق در برابر ۱۱۸ رای مخالف، نامزد پیشنهادی وزارت کشور، و همچنین با ۱۰۸ رای موافق در برابر ۱۳۱ رای مخالف، نامزد پیشنهادی وزارت دفاع را رد کرد.

یک نماینده مجلس عراق در این زمینه گفت «شکست پارلمان در موافقت با نامزدهای پیشنهادی برای پر کردن پست‌های وزارت کشور و دفاع، به روشنی نشان می‌دهد که شکاف در میان گروه‌های سیاسی داخلی هنوز عظیم است و هر بلوک سیاسی، جاه‌طلبی‌های خود را دنبال می‌کند.»

او در ادامه گفت دو پست باقیمانده کابینه باید از تقسیم‌های فرقه‌ای قدرت دور بمانند و مشکلات عراق فقط می‌تواند با دعوت از افراد مستقل و کارآمد برای پرکردن پست‌های وزارتی برطرف شود.

در آستانه رای‌گیری روز سه‌شنبه، دو قانون‌گذار پارلمان عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفتند انتخاب آقای غریب با مخالفت‌هایی، بویژه از سوی سپاه شیعه بدر، که مناسبات نزدیکی با ایران دارد، روبرو شد.

به گزارش آسوشیتدپرس دو پست امنیتی مهم از دیر باز یک منبع تنش در میان جناح‌های سیاسی متخاصم عراق بوده است و شکست در رسیدن به توافق بر سر نامزدهای پیشنهادی برای آنها، جدیدترین رویداد در به تاخیر انداختن تشکیل دولت وحدت ملی در عراق است.

جلسه پارلمان عراق در حالی تشکیل شد که هواپیماهای آمریکایی برای نخستین بار از زمان آغاز عملیات نظامی علیه نیروهای افراطی داعش در اوائل ماه اوت (اواسط مرداد ماه)، روز سه‌شنبه مناطقی در نزدیک بغداد را هدف حمله قرار دادند؛ و هواپیماهای فرانسه که از امارات متحده عربی به پرواز در آمده بودند نیز ماموریت‌های شناسایی بر فراز عراق را آغاز کردند.

XS
SM
MD
LG