لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۴

تاکید نمایندگان مجلس عراق بر تسریع انتخاب وزیران دفاع و کشور


حیدر العبادی نخست وزیر عراق (راست) و عمار الحکیم رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق در جلسه رأی اعتماد مجلس به کابینه جدید - ۱۷ شهریور ۱۳۹۳
حیدر العبادی نخست وزیر عراق (راست) و عمار الحکیم رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق در جلسه رأی اعتماد مجلس به کابینه جدید - ۱۷ شهریور ۱۳۹۳

نمایندگان مجلس عراق روز سه‌شنبه از نخست وزیر جدید آن کشور خواستند گزینه‌های خود برای پست‌های حساس وزارت دفاع و وزارت کشور، که تلاش‌های داخلی برای مبارزه با پیکارجویان افراطی سنی در آن کشور را هدایت خواهند کرد، را به سرعت تعیین و معرفی کند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حیدر العبادی دوشنبه شب از نمایندگان مجلس عراق درخواست کرد برای انتخاب این دو وزیر باقیمانده، یک هفته دیگر به او فرصت دهند و گفت اسامی پیشنهاد شده است، اما بلوک‌ها سیاسی گوناگون هنوز به توافق نرسیده‌اند.

قانونگذاران عراق روز گذشته تمام نامزدهای پیشنهادی برای دولت جدید را، به استثنای چند پست، از جمله وزرای گردشگری و منابع آب، تایید کردند.

با این حال، پیشروی برق‌آسای گروه موسوم به «دولت اسلامی» در بخش‌هایی از شمال و غرب عراق از ماه ژوئن، صدها هزار نفر را خانه هایشان فراری داده و موجب شده است آمریکا، با هدف تقویت نیروهای عراقی و کرد برای بازپس‌گیری سرزمین‌های از دست داده، عملیات امدادی و حملات هوایی را در آن کشور آغاز کند.

همانند بسیاری از پست‌های دولت عراق، مسئولیت وزارت دفاع در سال‌های اخیر به یک سنی واگذار شده، در حالی که وزیر کشور شیعه بوده است. قانون‌گذاران عراق می‌گویند وضع کشور در مقطع فعلی، حساس‌تر از آن است که بر چنین گزینه‌هایی تمرکز شود.

آمریکا و کشورهای دیگر خواهان دولتی فراگیرتر بوده‌اند که نارضایتی سنی‌ها را کاهش دهد. در دولت مالکی، آنها احساس می‌کردند به حاشیه رانده شده‌اند، وضعیتی که گفته می‌شود، به پیشروی‌های گروه سنی «دولت اسلامی» – که تا پیش از اعلام برپایی یک خلافت خودخوانده اسلامی خود را دولت اسلامی عراق و شام (داعش) می‌خواند – کمک کرد.

ایران نیز، که گفته می‌شود بر دولت مالکی نقوذ داشت و از تلاش‌های جاری برای مهار پیکارجویان داعش حمایت کرده است، تحولات عراق را از نزدیک دنبال می‌کند. حسن روحانی رئیس جمهوری روز سه‌شنبه تشکیل دولت جدید در عراق را «عصری جدید» در آن کشور نامید و ابراز امیدواری کرد مناسبات نزدیکتری بین دو کشور همسایه برقرار شود.

کاخ سفید نیز در این زمینه اعلام کرد باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه با نخست وزیر العبادی تماس گرفت و تایید اعضای کابینه جدید عراق را به او و به مردم آن کشور تبریک گفت.

همچنین، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا تشکیل دولت جدید عراق را نقطه عطفی برای عراق و سنگ بنای مقابله با پیکارجویان گروه دولت اسلامی دانست.

XS
SM
MD
LG