لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۸

پارلمان عراق از دولت خواست زمان‌بندی خروج نظامیان خارجی را تنظیم کند


حیدر العبادی نخست وزیر عراق در نشست پارلمان در بغداد - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷
حیدر العبادی نخست وزیر عراق در نشست پارلمان در بغداد - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۷

پارلمان عراق روز پنجشنبه از دولت خواست جدول زمان‌بندی خروج نیروهای خارجی مستقر در کشور را که برای مبارزه با گروه داعش به عراق اعزم شده‌اند، تنظیم و اعلام کند.

به گزارش رویترز، این درخواست ائتلافی که اکثریت پارلمان عراق را در اختیار دارد، بر اقدام حیدر العبادی نخست وزیر کشور جهت ایجاد توازن بین آمریکا و ایران تاکید دارد.

ایالات متحده که پیشتر نیز در عراق حضور نظامی داشت، در سال ۲۰۱۴ یک ائتلاف بین المللی را تشکیل داد تا با پیکارجویان افراطی گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش مبارزه کند.

ایران، همسایه شرقی عراق، نیز با اعزام و جذب نیرو به عراق و تشکیل ائتلافی از شبه نظامیان شیعه موسوم به حشد الشعبی یا بسیج مردمی، نقش عمده‌ای در جنگ با داعش ایفا کرده است.

این دو متحد بغداد، در عین حال در عرصه بین‌الملل دشمن یکدیگر محسوب می‌شوند و ایجاد نوعی موازنه در ادامه حضور نظامی آنها در عراق امر ساده‌ای برای دولت عبادی نخواهد بود.

ایالات متحده آمریکا بارها نارضایتی خود را از حضور نیروهای عراقی در ایران بیان کرده است.

هشام السهیل قانونگذار عراقی به رویترز گفته است «پارلمان امروز به تصمیمی رأی داده است که از کشورهای دوست بابت حمایتشان (از عراق) در شکست دادن گروه داعش تقدیر می‌کند.»

به گفته او، در عین حال در رأی‌گیری امروز پارلمان همچنین از دولت خواسته شده است جدولی را برای تعیین زمان‌بندی خروج نیروهای نظامی کشورهای خارجی از عراق تنظیم کند.

حیدر العبادی ۱۸ آذر ماه رسما اعلام کرد جنگ علیه داعش به بیرون راندن پیکارجویان این گروه افراطی از تصرفات خود منجر شده و این جنگ سه ساله با پیروزی عراق پایان یافته است.

برخی رسانه‌ها اواسط بهمن از اقدام آمریکا برای کاهش شمار نیروهای نظامی خود در عراق خبر داده و گفتند این تصمیم به دنبال اعلام پیروزی بغداد بر پیکارجویان گروه داعش اتخاذ شده است.

با این حال، علاوه بر ادامه تحرکات داعش و دیگر گروه های افراطی در خاورمیانه، افزایش نفوذ و تقویت فعالیت های بی ثبات کننده ایران در منطقه، همچنان نگرانی عمده واشنگتن محسوب می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG