لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۵

نشست هادسون درباره بازسازی عراق؛ نگرانی از نفوذ ایران در شهرهای شیعه


موسسه هادسون روز پنجشنبه میزبان یک نشست کارشناسی با عنوان «چالشهای روبروی بازسازی عراق» بود. در این نشست، کارشناسان مهمان، یک نکته ضروری برای بازسازی عراق را قطع نفوذ ایران در شهرهای آزاد شده عنوان کردند.

«فرید یاسینن» سفیر عراق در این نشست گفت: از همان ابتدای جنگ با داعش ما در عراق می دانستیم که داعش شکست خواهد خورد. آنچه برای ما مهم بود و است بازسازی کشور است.

وی در بخشی از سخنانش درباره کنفرانس اخیر بازسازی عراق گفت: کنفرانس کمک به بازسازی در کویت مناسب بود. ما در عراق می دانیم که در درون کشور مشکلات اداری داریم، اما با دریافت سرمایه گذرای خارجی و همچنین اصلاحات اداری و مبارزه با فساد می توان کشور را به خوبی بازسازی کرد.

«لیندا رابینسون» تحلیلگر موسسه رند نیز در این نشست گفت: برخی از شهرهای آزاد شده عراق بویژه شهر موصل هنوز مملو از بمب و مین است و برخی دیگر شبکه برق خود را در بمباران علیه داعش از دست داده آمد. بنابراین برای بازسازی باید هدفمند عمل کرده و بر اساس نیازهای هر شهر.

وی افزود: در شهرهای آزاد شده باید پلیس محلی هم کیش آن شهر باشد. همچنین باید نفوذ ایران باید قطع شود.

مایکل پریجنت پژوهشگر مسائل خاورمیانه در موسسه هادسون نیز در این نشست گفت: بهبود وضعیت اقتصادی و در نهایت بازسازی در عراق شدیدا به میزان امنیت در این کشور وابسته است.

وی با اشاره به کنفرانس اخیر بازسازی عراق افزود: در این کنفرانس مشاهده شد که دیگر همسایگان عراق مانند عربستان و کویت به این نتیجه رسیدند آنها هم مانند ایران با عراق هم مرزند، بنابراین منافعشان و امنیتشان ایجاب می کند مانند ایران در عراق سرمایه گذاری کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG