لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۱۶

آمریکا: ایران و روسیه پشتیبانی از طالبان را متوقف کنند


ژنرال نیکلسون
ژنرال نیکلسون

آمریکا با رد ادعای مسکو که می گوید هزاران نفر عضو داعش در افغانستان هستند، از روسیه و جمهوری اسلامی ایران خواست که از طالبان حمایت نکنند و با پشتیبانی از دولت کابل، به مبارزه برای شکست داعش در افغانستان کمک کنند.

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان این موضوع را روز شنبه و در جریان پاسخگویی به اتهامات روسیه علیه ایالات متحده بیان کرد. مسکو گفته است واشنگتن عامدانه گسترش تعداد پیکارجویان داعش یا گروه «دولت اسلامی» در افغانستان را نادیده می گیرد.

ژنرال نیکلسون گفت آماری که روسیه درباره تعداد پیکارجویان داعش داده «به شدت اغراق آمیز» است. او که در یک کنفرانس خبری صحبت می کرد گفت این تعداد حدود ۱۵۰۰ نفر است.

ژنرال آمریکایی گفت پیکارجویان داعش در بخش هایی از ولایات شرقی ننگرهار و کنر فعالند و در بخشی از ولایت جوزجان نیز حضور دارند. او گفت نیروهای افغان با پشتیبانی نیروهای ضدتروریسم آمریکا و قدرت هوایی ایالات متحده، در حال حمله به این سه منطقه هستند.

به گفته ژنرال نیکلسون که فرماندهی نیروهای ناتو در افغانستان را نیز بر عهده دارد، تعداد نیروهای داعش در این کشور طی دو سال گذشته به نصف کاهش یافته و اراضی تحت کنترل آنها نیز کوچک شده است. او گفت که نیروهای داعش در افغانستان «برای مدتی» از کمک رهبری داعش در عراق و سوریه بهره مند بودند اما از زمان کاهش حضور داعش در این دو کشور، کمک هایشان نیز به گروه داعش در افغانستان کم شده است.

مقامات در پاکستان و ایران نسبت به آنچه گسترش سریع داعش در افغانستان خوانده اند، ابراز نگرانی کرده اند. ژنرال نیکلسون حضور پیکارجویان خارجی داعش در افغانستان را تایید کرد اما گفت تعداد آنها بسیار اندک است و افزود: «ما شاهد مهاجرت پیکارجویان خارجی از سوریه و عراق به افغانستان نبوده ایم.»

سرگئی لاورف، وزیر خارجه روسیه هفته پیش در سخنانی دوباره مدعی شد که هلیکوپترهای «ناشناس» که «احتمالا به نوعی به ناتو مرتبط هستند» پروازهایی در مناطقی از افغانستان که پایگاه های شورشیان در آنها قرار دارد داشته اند که کسی به گفته او، نمی تواند ماهیت این پروازها را توضیح دهد.

رهبران جمهوری اسلامی ایران و مقامات نظامی این کشور نیز در روزهای اخیر آمریکا را متهم کرده اند که به طور پنهان از افزایش حضور داعش در افغانستان حمایت می کند.

اما رهبران افغانستان و آمریکا، مسکو و تهران و همچنین اسلام آباد را به حمایت نظامی از طالبان افغانستان متهم کرده اند.

آمریکا نسبت به ادعای روسیه و ایران که می گویند ارتباط با طالبان برای تشویق این گروه به شرکت در مذاکرات صلح است، تردید دارند. گفته می شود که ایران و روسیه، طالبان را به عنوان نیرویی می بینند که می تواند مانع توسعه داعش در افغانستان شود، چرا که تهران و مسکو کنترل دولت افغانستان بر این کشور را ضعیف می دانند.

اما ژنرال نیکلسون این اتهامات علیه دولت افغانستان را «غلط» دانسته و می گوید نیروهای افغان با کمک نیروهای آمریکایی به طور موثر قدرت داعش در افغانستان را کاهش داده اند و کشورهای «منطقه» باید از این تلاش ها حمایت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG