لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۷

مقام‌های عراق: بازسازی کشور بیش از ۸۸ میلیارد دلار هزینه دارد


نمایی از میزان خرابی ها در شهر موصل عراق پس از آزادسازی آن از کنترل گروه داعش - آرشیو
نمایی از میزان خرابی ها در شهر موصل عراق پس از آزادسازی آن از کنترل گروه داعش - آرشیو

وزیر برنامه ریزی عراق می گوید هزینه بازسازی آن کشور بیش از ۸۸ میلیارد دلار است.

مقام های عراقی می گویند، بازسازی زیرساخت های شهری و اماکن مسکونی مهمترین و عاجل ترین مرحله باز سازی در آن کشور است.

کنفرانسی بین المللی به منظور جمع آوری کمک مالی از روز دوشنبه در کویت آغاز به کار کرد، و ایالات متحده، عربستان سعودی و سازمان ملل متحد نیز از آن حمایت کرده اند.

قرار است وزیر خارجه آمریکا نیز در این کنفرانس شرکت کند. اما خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقامات آمریکایی گزارش داده واشنگتن قصد ندارد در این نشست وعده کمک مالی دهد.

موصل دومین شهر بزرگ عراق است، و دولت مرکزی آن کشور دو ماه پیش موفق شد پیکارجویان داعش مسلط بر آن شهر را به کلی شکست دهد.

اما تسلط تقریباً دو ساله داعش بر موصل و نبرد بی امان برای آزادسازی آن، بخش بزرگی از آن شهر را به ویرانه ای با خروارها آوار تبدیل کرده است.

محمد عقب صاحب یک قهوه خانه در بازار موصل می گوید، از بابت بازسازی هنوز به کسی کمک نشده است: «هر کس مغازه اش را با هزینه خودش می سازد، و دولت یا هر نهاد دیگری از این بابت پولی به کسی نداده است. اکثر مالکان محل کسب تخریب شده شان را رها کرده اند و برخی به کلی از این منطقه رفته اند، چون پولی در بساط نداشته اند.»

یکی از ساکنان موصل که در زمان تسلط داعش، خود، شوهر و هفت کودکش از شهر فرار کرده و در اردوگاه پناهندگان زندگی می کردند می گوید، وضعیت امنیتی شهر مناسب است، اما خدمات شهری بطور کامل فلج شده است.

سوسن موفق حمید، خانه دار، می گوید «ما به آب نیاز داریم، و اینجا یک قطره آن هم پیدا نمی شود! بوی اجساد گندیده در زیر این آوار جانمان را به لب آورده است. برای یک خرید نان و سبزی باید پسرم را آن سر شهر بفرستم، که یک ساعت با اینجا فاصله دارد. قیمت گوشت گران است و از زمان آزاد شدن موصل نتوانسته ایم گوشت برای غذا تهیه کنیم.»

مقام های عراقی می گویند، تقریباً ۱۳۰ هزار خانه در عراق بکلی تخریب شده، که ۴۰ هزار واحد از آنها در شهر موصل قرار دارد. شهرداری موصل با راه اندازی مجدد کارگاه تولید «شن و ماسه شسته» ماده ابتدایی برای ساخت و ساز شهری را فراهم کرده است.

با این حال، کارشناسان می گویند، وسعت و عمق خرابی ها در شهر موصل به حدی است که باز سازی آن به «میلیاردها دلار پول و سالها وقت» نیاز دارد.

وزیر دفاع آلمان در ادامه سفر رسمی خود به عراق، روز یکشنبه از اربیل دیدن کرد. اورسولا وان دِر لِیِن بخاطر تنش موجود میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق با رهبران سیاسی کُرد در اربیل دیدار نکرد، اما با فرماندهان پیشمرگه ملاقات و از نیروهای آلمانی که به نیروهای پیشمرگه کُرد آموزش می دهند دیدن کرد.

خانم وان در لین همچنین از یک بیمارستان خصوصی که با کمک مالی ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار دلاری آلمان در اربیل بنا شده دیدن کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG