لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۸

نخست وزیر عراق پایان جنگ علیه داعش را اعلام کرد


شادی نیروهای ارتش عراق پس از آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش
شادی نیروهای ارتش عراق پس از آزادسازی مناطق تحت اشغال داعش

نخست وزیر عراق اعلام کرد جنگ علیه داعش پس از عملیاتی سه ساله که به بیرون راندن این گروه پیکارجو از قلمرو آن کشور منجر شد، به پایان رسیده است.

به گزارش رویترز، حیدر عبادی نخست وزیر عراق روز شنبه ۱۸ آذر این خبر را در بغداد و از تلویزیون رسمی آن کشور اعلام کرد و گفت که نیروهای ارتش عراق مناطق مرزی با سوریه که آخرین مناطق در اشغال داعش بود را نیز در اختیار گرفتند.

آقای عبادی در سخنان خود گفت: «ما علیه داعش به پیروزی بزرگی رسیده ایم. امروز مایلم به تمامی مردم عراق خبر خوبی بدهم. در چند ساعت گذشته نیروهای ما آزادسازی نینوا و انبار را به پایان رساندند و نوار مرزی عراق و سوریه نیز اکنون در کنترل کامل ماست.»

نخست وزیر عراق: جنگ علیه داعش به پایان رسیده است

همزمان با اعلام این خبر، یک فرمانده ارشد نظامی عراق نیز تاکید کرد که خاک عراق به توصیف او «از وجود تبهکاران داعشی» پاک شده است.

فرمانده ائتلاف به رهبری آمریکا علیه داعش نیز در پیامی در توئیتر این پیروزی را به مردم و دولت عراق تبریک گفت.

ائتلاف نظامی علیه داعش به رهبری آمریکا حملات هوایی بسیاری علیه مواضع داعش انجام داد که موجب کشته شدن نیروها و فرماندهان، از میان رفتن مهمات و نابودی بخش بزرگی تجهیزات و توانایی داعش در مقابل نیروهای عراقی شد.

کارشناسان ائتلاف نظامی همچنین به بازسازی ارتش عراق که پس از حملات داعش در هم شکسته بود، کمک کرده و بویژه ارتش عراق را برای مقابله با داعش آموزش دادند.

نیروهای عراقی در ماههای پایانی این نبرد، تابستان گذشته شهر موصل، دومین شهر بزرگ عراق را از داعش پس گرفتند. ماه گذشته نیز شهر راوا، آخرین شهر تحت اشغال داعش را آزاد کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG