لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۵۱

وزیران کرد دولت عراق جلسات کابینه را تحریم می‌کنند


اعضای نیروی امنیتی کردستان عراق در حومه کرکوک
اعضای نیروی امنیتی کردستان عراق در حومه کرکوک

تنش میان نوری المالکی نخست وزیر عراق با دولت منطقه‌ای کردستان عراق روز پنجشنبه شدت یافت، هنگامی که کردها اعلام کردند سیاستمداران آنها جلسات کابینه را تحریم خواهند کرد و مقام‌های بغداد پرواز تمام هواپیماهای باری به منطقه را به حال تعلیق در آوردند.

روابط بین دولت مالکی و کردها از دیرباز متشنج بوده و آنها بر سر مسائل گوناگون، از جمله حقوق نفتی و اختلاقات ارضی، با یکدیگر در جدال بوده‌اند؛ اما آنها همکاری‌هایی هم داشته‌اند، و کردها دو بار به مالکی در احراز پست نخست وزیری کمک کرده‌اند.

با این حال، به نظر می‌رسد حملات پیکارجویان افراطی سنی، که بخش‌های بزرگی از شمال و غرب عراق را تصرف کرده‌اند، وضعیت را تغییر داده است. کردها در پی آشفتگی بوجود آمده در آن مناطق، وارد ناحیه مورد اختلاف، از جمله کرکوک، شدند و گامی دیگر به سوی استقلال برداشتند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌گوید این اقدامات کردستان، مالکی را خشمگین کرده است. او روز چهارشنبه مقامات اقلیم کردستان را متهم کرد که به شورشیان سنی پناه می‌دهند.

روز پنجشنبه، روزنوری شاوز، بالاترین مقام کرد در کابینه مالکی، به خبرنگاران گفت «مقصود از چنین اظهاراتی این است که بر شکست امنیتی بزرگ، با ملامت دیگران سرپوش گذاشته شود؛ ما تحریم جلسات کابینه را اعلام می‌کنیم.»

آسوشیتدپرس می‌گوید این اقدام بیشتر نمادین است، زیرا در گذشته وقتی بلوک سنی، وزیران خود را کاملاً از کابینه خارج کرد، دولت به کار خود ادامه داد؛ اما در هر حال این اعلام، تاکیدی است بر عمیق‌تر شدن شکاف بین مالکی و کردها.

دفتر رئیس دولت منطقه‌ای خودمختار کردستان، چهارشنبه شب در یک بیانیه اینترنتی اعلام کرد مالکی «تعادل خود را از دست داده است، و برای توجیه شکست‌های خود و مسئول دانستن دیگران، هر کاری بتواند را انجام می‌دهد.»

در این میان، اداره هواپیمایی کشور عراق اعلام کرد تمام پروازهای باری به منطقه کردستان تا اطلاع بعدی متوقف می‌شود. مسئول اداره گفت این تصمیم «به دلیل وضعیت امنیتی و حوادث در موصل» گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG