لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

السیسی: همه‌پرسی استقلال کردستان عراق «فاجعه آمیز» است


عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهوری مصر در مورد رفراندوم استقلال منطقه کردستان عراق هشدار داد.

سیسی روز یکشنبه به جمعی از خبرنگاران محلی گفت چنین رفراندومی باعث شروع فروپاشی «فاجعه آمیز» عراق و تبدیل آن به کشورهای کوچک می شود که اکنون با حمله پیکارجویان یک گروه افراطی سنی روبرو است.

مسعود بارزانی، رئیس منطقه خودمختار کردستان عراق روز پنچشنبه به پارلمان این منطقه دستور داد برای برگزاری رفراندوم استقلال آماده شود.

مخالفت سیسی با برگزاری این رفراندوم در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائيل پیشتر از استقلال اقلیم کردستان عراق حمایت کرده بود، اما مقامات ایران با تجزیه عراق مخالفت کرده اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از خبرگزاری مصری خاورمیانه، سیسی همچنین گفت به آمریکا و اروپا درباره جاه طلبی های پیکارجویان «دولت اسلامی» که پیشتر با نام «دولت اسلامی عراق و شام» خود را معرفی می کردند، هشدار داده و گفت آنها برای بدست گرفتن کنترل مصر نقشه داشتند.

رئیس جمهوری مصر گفت: «من به ایالات متحده و اروپا در مورد فراهم کردن هر نوع کمک به آنها (پیکارجویان) هشدار داده بودم و به این کشورها گفته بودم که آنها (پیکارجویان) از سوریه بیرون می آیند تا عراق و سپس اردن و بعد عربستان سعودی را هدف قرار دهند.»

XS
SM
MD
LG