لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۶

معاون وزیر خارجه ایران: اجازه نمی دهیم عراق تجزیه شود


امیر عبداللهیان معاون وزیر خارجه ایران

امیر عبداللهیان، معاون وزیر خارجه ایران گفت که ایران به شدت با تجزیه عراق مخالف است و اجازه نمی‌دهد این اتفاق بیفتد.

معاون وزیر امور خارجه ایران که به تازگی از مسکو به تهران بازگشته است به شبکه تلویزیونی العام گفت که در این سفر با مقامات روسی درباره تحولات عراق و سوریه گفت و گو کرده است و مسکو نیز در مخالفت با تجزیه عراق، با تهران هم نظر است.

به دنبال تداوم بی‌ثباتی در عراق طی هفته‌های گذشته و تشکیل نشدن دولت جدید پس از انتخابات پارلمانی، مقامات اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که استقلال کردستان از عراق را به همه پرسی خواهند گذاشت. به گفته امیر عبداللهیان، این اقدام مغایر با قانون اساسی عراق است و دولت ایران مخالف شدید خود را در این باره به رهبران کرد عراق اطلاع داده است.

رهبران کرد عراق، از جمله مسعود بارزانی طی روزهای گذشته با بیان اینکه عراق دیگر به یک کشور یکپارچه و متحد با امنیت پایدار تبدیل نخواهد شد، اعلام کردند که قصد دارند برای استقلال کردستان همه پرسی برگزار کنند.

آقای عبداللهیان به ابراز حمایت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از ایده استقلال کردستان اشاره کرد و گفت که ایران اجازه نخواهد داد طرحی که «رویای نتانیاهو را محقق میکند» در عراق اجرا شود.

عراق با یک بن بست سیاسی در تشکیل دولت جدید روبروست. گروههای سنی معتقدند که نوری المالکی، نخست وزیر عراق به فرقه گرایی در عراق دامن زده است و بحران‌های امنیتی عراق ناشی از عملکرد اوست. از این رو با تشکیل دولت جدید به نخست وزیر نوری المالکی به شدت مخالف هستند.

به عراق جنگنده سوخو نداده‌ایم

معاون وزیر خارجه ایران در بخش دیگری از سخنان خود ارسال جنگنده سوخو از سوی ایران به عراق را تکذیب کرد.

امیر عبداللهیان گفت: «ما هیچگونه کمک تسلیحاتی به عراق نداشتیم و هیچگونه هواپیمایی از جمله هواپیمای سوخو (از جانب ایران) به عراق ارسال نشده است؛ عراقی‌ها هم درخواستی از ما نکرده‌اند.»

طی روزهای گذشته تصاویری از یک جنگنده‌سوخو ۲۵ که گفته شد از روسیه به عراق فرستاده شده، منتشر شد که شماره سریال آن با شماره روی بدنه یک جنگنده سوخو در ایران یکی بود. ضمن اینکه تصاویر نشان می‌داد تلاش شده است تا آرم سپاه پاسداران از روی بدنه هواپیما محو شود اما این کار کاملا انجام نشده است.

از سوی دیگر جمعه گذشته خبرگزاری‌های ایران خبری درباره تشییع جنازه یک خلبان سپاه پاسداران در شیراز منتشر کردند که عراق کشته شده بود. به نوشته خبرگزاری ایرنا این خلبان در در حال دفاع از اماکن مقدس شیعه در عراق، کشته شده است.

XS
SM
MD
LG