لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۲۰

درخواست بارزانی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کردستان


مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق
مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق

رئیس دولت اقلیم کردستان عراق از پارلمان خواست برنامه‌ای را برای برگزاری همه‌پرسی در مورد استقلال آن منطقه از عراق آماده کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، مسعود بارزانی در اقدامی که نشان‌دهنده از دست رفتن شکیبایی او نسبت به بغداد است، روز پنجشنبه از نمایندکان پارلمان کردستان خواست کمیته‌ای برای سازماندهی یک همه‌پرسی تشکیل دهند و تاریخی را نیز برای برگزاری آن تعیین کنند.

آقای بارزانی، که در جلسه محرمانه پارلمان سخن می‌گفت، و بعداً از طریق تلویزیون پخش شد، اظهار داشت «زمان آن رسیده است که ما درباره سرنوشت خود تصمیم بگیریم و منتظر نمانیم دیگران برای ما تصمیم بگیرند. به این دلیل، فکر می‌کنم لازم است به عنوان نخستین قدم، یک کمیسیون مستقل انتخابات تشکیل شود و آمادگی‌های لازم جهت برگزاری همه‌پرسی انجام گیرد.»

رویترز در ادامه می‌گوید بارزانی پیشنهاد خود را چند روز پس از آن عنوان کرد که سنی‌ها و کردها از نخستین جلسه پارلمان عراق در بغداد خارج شدند و شکایت کردند که نمایندگان شیعه مانع تعیین نخست وزیر جدید شدند.

در گزارش رویترز گفته می شود بسیاری از کردهای عراق از دیرباز خواهان اعلام استقلال بوده‌اند و حالا با ضعف حکومت مرکزی در بغداد و گروه‌های مسلح سنی که شهرهای شمالی آن کشور، مثل موصل و کرکوک را در کنترل دارند، احساس می‌کنند فرصتی طلائی فراهم آمده است.

بارزانی، که اغلب با دولت مرکزی در تضاد بوده است، یادآور شد مردم او برای همیشه نمی‌توانند در انتظار بغداد بمانند و گفت «ما با کسانی که کشور را تخریب کرده‌اند معامله نخواهیم کرد» و در ادامه افزود «عراق خود را تقسیم کرده است و ما مسئول آن نیستیم.»

بسیاری، نوری المالکی نخست وزیر شیعه عراق را مانع اصلی حل بحران می‌دانند و امیدوار هستند وی از سمت خود کناره‌گیری کند.

به گزارش رویترز، منطقه کردستان عراق – که با جمعیتی حدود ۵ میلیون نفر، از اوایل دهه ۱۹۹۰ میلادی در دوران حکومت صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق اعلام خودمختاری کرد و از آن پس دوران نسبتاً آرامی را پشت سر گذاشته است – در هفته‌های اخیر و در پی حملات شورشیان افراطی سنی در مناطق شمالی عراق، نواحی تحت کنترل خود را حدود ۴۰ درصد گسترش داده است.

XS
SM
MD
LG