لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ ایران ۱۱:۴۴

توقف یک روزه پیشروی نیروهای دولتی عراق به سمت مرزهای اقلیم کردستان


حیدر العبادی نخست زویر عراق در حال بازدید از یک پایگاه ارتش در حومه فلوجه - آرشیو۰

حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز جمعه فرمان توقف ۲۴ ساعته پیشروی نیروهای دولتی به سمت مرزهای قانونی اقلیم خودمختار کردستان در شمال آن کشور را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خبر صدور این فرمان کتبی پس از آن اعلام شد که اخبار متناقضی از توافق اقلیم کردستان و دولت مرکزی برای اجرای آتش بس منتشر شده بود.

خبرگزاری رویترز پیشتر به نقل از دفتر مطبوعاتی ائتلاف به رهبری آمریکا از توافق نیروهای دولتی و پیشمرگه‌های کرد عراق برای توقف درگیری‌ها در شمال کشور خبر داده بود.

ساعتی بعد، خبرگزاری آسوشیتدپرس از قول سرهنگ رایان دیلان سخنگوی ائتلاف نوشت، در حالی که گفت‌وگوها در این زمینه همچنان ادامه دارد، اعلام توافق رسمی نادرست است.

با این حال، رویترز می‌گوید دولت خودمختار اقلیم کردستان توافق با نیروهای دولتی عراق برای توقف درگیری‌ها را تایید کرده، اما در مورد سطح «توافق آتش بس» ابهام وجود دارد.

در فرمان کتبی نخست وزیر عراق گفته شده فرمان توقف موقت پیشروی نیروهای دولتی، به منظور «پیشگیری از درگیری بین فرزندان یک ملت و وقوع خونریزیی» صادر شده است.

نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران موسوم به حشد الشعبی، ۱۶ اکتبر عملیات غیرمنتظره‌ای را در واکنش به همه پرسی ۲۵ سپتامبر اقلیم کردستان آغاز کردند.

هدف عمده این عملیات نظامی عقب راندن نیروهای پیشمرگه به مرزهای تعیین شده اقلیم خودمختار کردستان و در اختیار گرفتن کنترل تاسیسات نفتی در استان نفت خیز کرکوک است.

طی هفته‌های نخستین پیشروی‌های برق آسای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در سال ۲۰۱۴ در عراق، نیروهای پیشمرگه به مناطقی فراتر از مرزهای اقلیم پیشروی کردند.

از آنجا که نیروهای کردی بدون مقاومت اقدام به عقب نشینی از کرکوک کردند، کنترل مراکز نفتی آن منطقه روز شانزدهم اکتبر، بدون درگیری، به دست نیروهای دولت مرکزی افتاد.

با این حال، همزمان با عقب نشینی نیروهای پیشمرگه به مرزهای پیشین اقلیم کردستان، در مقاطعی بین کردها و نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه حامی آنها درگیری هایی رخ داد.

شدیدترین درگیری در مناطق شمال غربی گزارش شده بود؛ زمانی که کردها از گذرگاه های مرزی با ترکیه و سوریه، و نقطه‌ای که قلب صادرات نفت کردستان است دفاع می‌کردند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

نظر شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG