لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

برگزاری انتخابات داخلی اقلیم کردستان عراق به تاخیر افتاد


 رویترز نوشت پس گرفتن کرکوک توسط عراق بر اعتبار مسعود بارزانی رئیس اقلیم ضربه سنگینی وارد کرد.
رویترز نوشت پس گرفتن کرکوک توسط عراق بر اعتبار مسعود بارزانی رئیس اقلیم ضربه سنگینی وارد کرد.

«هندرن محمد» رئیس کمیسیون انتخابات اقلیم کردستان اعلام کرد انتخابات تعیین رئیس جمهوری و پارلمان اقلیم در روز یکم نوامبر طبق برنامه از قبل اعلام شده برگزار نخواهد شد.

به گفته او، علت به تاخیر انداختن انتخابات ، خودداری حزب های سیاسی اقلیم از معرفی نامزد برای ریاست جمهوری و نمایندگی پارلمان است.

به گزارش رویترز به دنبال همه پرسی ۲۵ سپتامبر استقلال کردستان عراق یک آشفتگی ایجاد شد. ایران، ترکیه و دولت مرکزی در بغداد با آن مخالفت کردند هر چند اکثریت بسیار بزرگ مردم کردستان رای به استقلال دادند.

علاوه بر این، هفته پیش نیروهای عراقی بدون کمترین مقاومتی بر کرکوک و سایر مناطقی که کردستان ادعای حاکمیت بر آن را داشت، مسلط شدند. این رویداد بر اعتبار مسعود بارزانی رئیس اقلیم ضربه سنگینی وارد کرد.

هندرن محمد که از اربیل مرکز اقلیم تلفنی با رویترز گفتگو می کرد اعلام داشت اکنون پارلمان کردستان باید تاریخ جدید انتخابات را تعیین کند.

مهلت ثبت نام نامزدها تا روز دو شنبه تمدید شده بود. مسعود بارزانی از سال ۲۰۰۵ تاکنون ریاست جمهوری اقلیم را برعهده داشته است. پارلمان نیز از سال ۲۰۱۳ آغاز به کار کرده است. رئیس جمهوری و پارلمان تا انتخاب رئیس جمهوری و پارلمان جدید به خدمت ادامه می دهند.

گوران بزرگ ترین حزب رقیب در اقلیم در پی تصرف کرکوک از سوی بغداد، از بارزانی خواست از مقام خود کناره گیری کند. گوران که حزب تغییر است با خودمختاری اقلیم موافق اما با همه پرسی استقلال مخالف بود و زمان برگزاری همه پرسی را نامناسب می دانست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG