لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

پس از درگیری سه ساعته، آخرین منطقه کرکوک به دست نیروهای دولتی عراق افتاد


نیروهای دولتی عراق در مسیر ورودی منطقه «آلتون کوپری» در شمال غرب استان کرکوک - ۲۸ مهر ۱۳۹۶
نیروهای دولتی عراق در مسیر ورودی منطقه «آلتون کوپری» در شمال غرب استان کرکوک - ۲۸ مهر ۱۳۹۶

منابع امنیتی عراق روز جمعه اعلام کردند نیروهای دولتی، پس از یک درگیری سه ساعته با پیشمرگه‌های کرد، کنترل آخرین منطقه از استان نفت خیر کرکوک در شمال کشور را در اختیار خود گرفتند.

منطقه آلتون کوپری در شمال غرب استان کرکوک و در مسیر ارتباطی بین دو شهر کرکوک و اربیل، مرکز اقلیم خودمختار کردستان عراق، واقع شده است. شهر کرکوک روز دوشنبه به کنترل ارتش در آمد.

پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق، به رغم مخالفت دولت مرکزی بغداد، اختلاف دو طرف بر سر کنترل کرکوک وارد مرحله جدیدی شد و واحدهای نظامی ارتش به منطقه اعزام شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، واحدهای ضدتروریسم آموزش دیده توسط آمریکا، پلیس فدرال، و شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران ۷ و ۳۰ دقیقه صبح جمعه پیشروی به سمت آلتون کوپری را آغاز کردند.

این خبرگزاری از قول منابع نظامی و امنیتی عراق، ضمن اعلام این خبر گفت، نیروهای پیشمرگه کرد پس از حدود سه ساعت تبادل آتش و مقاومت در برابر نیروهای دولتی، اقدام به عقب نشینی کردند.

هیچکدام از طرفین درگیری تاکنون از میزان تلفات احتمالی این درگیری خبر نداده‌اند.

پیشروی نیروهای دولتی عراق در چند روز گذشته برای به دست گرفتن کنترل استان کرکوک و تاسیسات نفتی داخل آن، عمدتا بدون مقاومت نیروهای کردی و با عقب نشینی فوری آنها انجام شده بود.

به گفته یک مقام نظامی عراق، پیشمرگه‌های کرد که پس از حملات داعش به خارج از مرزهای تعیین شده اقلیم خودمختار کردستان پیشروی کرده بودند، به محدوده قانونی سه سال پیش باز گشته‌اند.

ده‌ها هزار نفر از ساکنان شهر یک میلیون نفری کرکوک در ۴۸ ساعت اول حضور نیروهای دولتی، از ترس وقوع درگیری نظامی، اقدام به فرار کرده بودند؛ که بیشتر آنها به تدریج در حال بازگشت به شهر هستند.

همزمان در روز جمعه، آیت الله علی سیستانی از مراجع شیعه عراق خواستار محافظت از کردها توسط نیروهای دولتی شد. این درخواست در جریان نماز جمعه کربلا توسط یکی از نمایندگان او مطرح شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG