لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۱۵

عقب نشینی بارزانی؛ تعلیق همه‌پرسی کردستان و مذاکره با بغداد براساس قانون اساسی عراق


نیروی امنیتی عراق پرچم اقلیم کردستان عراق را بعد از بازپس‌گیری کرکوک پایین می‌آورد.
نیروی امنیتی عراق پرچم اقلیم کردستان عراق را بعد از بازپس‌گیری کرکوک پایین می‌آورد.

یک هفته بعد از عملیات نظامی ارتش عراق برای بازپس گیری مناطق تحت کنترل اقلیم کردستان عراق،‌ دولت مسعود بارزانی در اربیل در بیانیه ای ضمن پذیرش تعلیق نتایج همه پرسی استقلال کردستان، خواستار مذاکره با بغداد براساس قانون اساسی عراق شد.

دولت اقلیم کردستان عراق سه شنبه شب ۲ آبان با صدور بیانیه‎ای رسمی اعلام کرد این تصمیم آنها به منظور «جلوگیری از بروز خشونتهای بیشتر و درگیری با ارتش عراق» است.

پیشتر عراق به اقلیم کردستان ۲۴ ساعت فرصت داده بود.

در بیانیه دولت بارزانی آمده «به خاطر همه مسئولیت و تعهداتمان نسبت به مردم کردستان و مردم عراق به دولت بغداد، مردم و افکار عمومی جهان پیشنهاد می‌کنیم که

یک: همه عملیاتهای نظامی متوقف و آتش بس برقرار شود

دو: نتیجه همه پرسی برگزار شده در کردستان به حالت تعلیق درمی آید.

سه: یک مذاکره بین اقلیم کردستان و دولت بغداد براساس قانون اساسی آغاز شود.

مسعود بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق مهرماه همه پرسی استقلال کردستان را برگزار کرد. آنها در حالی این همه پرسی را برگزار کردند که جز اسرائیل، کشورهای همسایه و آمریکا با برگزاری این همه پرسی مخالفت کرده بودند. وزیر خارجه آمریکا برگزاری این همه پرسی را موجب برهم خوردن تمرکز مبارزه با داعش دانسته بود.

با اینکه اکثریت رای دهندگان کردستان عراق رای به استقلال دادند اما از هفته پیش نیروی نظامی ارتش عراق به کرکوک حمله کردند و آنجا را از کنترل نیروهای کرد خارج کردند.

کرکوک منطقه نفت خیز است که بعد از حمله داعش در سال ۲۰۱۴ به اشغال این گروه در آمد و نیروهای کرد با حمایت ائتلاف به رهبری آمریکا آنجا را پس گرفت و اعلام کرده بود این شهر را به عراق باز نمی گرداند.

به نظر می رسد با پذیرش شروط بغداد، تنش بین عراق و اقلیم خودمختار کردستان کاهش بیابد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG