لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۱

نخست وزیر عراق: «تعلیق» همه‌پرسی کردستان را نمی‌پذیریم؛ «لغو» شود


دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اظهارات حیدر العبادی را، که به تهران سفر کرده، در دیدار با مقام‌های ارشد ایران منتشر کرده است.
دفتر نخست وزیر عراق در بیانیه‌ای اظهارات حیدر العبادی را، که به تهران سفر کرده، در دیدار با مقام‌های ارشد ایران منتشر کرده است.

نخست وزیر عراق روز پنجشنبه پیشنهاد مقام‌های اقلیم خودمختار کردستان برای «تعلیق» نتیجه همه پرسی استقلال ماه گذشته را رد کرد و خواستار لغو آن شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر حیدر العبادی، که به تهران سفر کرده است، در بیانیه‌ای اظهارات او را در دیدار با مقام‌های ارشد ایران منتشر کرده است.

بر اساس این بیانیه، آقای عبادی در این دیدارها تاکید کرده است که دولت مرکزی عراق «تنها لغو (نتیجه) همه پرسی و پیروی از قانون اساسی را خواهد پذیرفت.»

دولت خودمختار کردستان عراق سه شنبه شب اعلام کرد برای «جلوگیری از بروز خشونت‌های بیشتر» ضمن تعلیق نتیجه همه پرسی، خواستار مذاکره با بغداد است.

رئیس کمیسیون انتخابات کردستان هم پیشتر گفته بود که انتخابات تعیین رئیس دولت و اعضای پارلمان، که برای اول نوامبر برنامه ریزی شده بود، به تعویق افتاده است.

دولت مرکزی عراق، همراه ایران و ترکیه، با برگزاری همه پرسی ۲۵ سپتامبر استقلال اقلیم کردستان که اکثریت رأی مثبت دادند، مخالف بوده و نتیجه آن را رد کرده‌اند.

درپی همه پرسی، بغداد برای عقب راندن پیشمرگه‌های کرد، که پس از حملات داعش به بیرون از مرزهای اقلیم پیشروی کرده بودند، نیروهای دولتی را به منطقه اعزام کرد.

رئیس جمهوری آمریکا ۲۴ مهر با بیان این که با کردها رابطه خوبی داریم و از دولت عراق هم حمایت کرده‌ایم، گفت واشنگتن در این مناقشه جانب هیچ طرف را نمی‌گیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG