لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۱۳

دفتر نخست وزیری عراق: تکریت آزاد شد


شادمانی نیروهای امنیتی و عشایر مسلح شیعه عراقی در مرکز شهر تکریت - ۱۱ فروردین ۱۳۹۴
شادمانی نیروهای امنیتی و عشایر مسلح شیعه عراقی در مرکز شهر تکریت - ۱۱ فروردین ۱۳۹۴

پس از گذشت یک ماه از آغاز عملیات نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه عراق برای آزادسازی شهر استراتژیک تکریت از کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی، دفتر نخست وزیری عراق اعلام کرد نیروهای ارتش با کمک نیروهای مردمی و عشایر سنی، روز سه شنبه وارد مرکز تکریت شدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به نقل از بیانیه دفتر حیدر العبادی نخست وزیر عراق، نیروهای امنیتی عراق با تصرف بخش‌های جنوبی و غربی، به مرکز تکریت رسیده‌ و در حال تکمیل تسلط خود بر کل شهر هستند.

شهر سنی‌نشین تکریت، زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق بوده و در حدود ۱۴۰ کیلومتری شمال بغداد واقع شده است. بسیاری بر این باورند که آزادسازی تکریت مقدمه‌ای برای آغاز عملیات دیگری برای آزادسازی شهر موصل خواهد بود.

ارتش عراق با کمک نیروهای مردمی، که بیشتر آنها شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران بودند، عملیات بازپس‌گیری تکریت را از روز ۱۱ اسفند ماه آغاز کردند و به رغم پیشروی‌های سریع در روزهای نخست، پس از مدتی به دلیل حملات تک تیراندازهای داعش و نیز بمب‌های کنارجاده‌ای، این عملیات با کندی روبرو شد.

از این رو بغداد از نیروهای ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا علیه پیکارجویان داعش خواست که پشتیبانی هوایی این عملیات را آغاز کند.

همراهی گروه‌های شبه نظامی شیعه و حضور اعضای سپاه پاسداران ایران در این عملیات، انتقادهایی را در پی داشت، مبنی بر این که همراهی ایران و شعیان مورد حمایت آن، باعث بروز درگیری‌های فرقه‌ای در عراق خواهد شد.

در پی بالا گرفتن این اختلاف‌ها، فرماندهان و مشاوران نیروی قدس سپاه پاسداران و گروه‌های تحت حمایت آنها از این عملیات خارج شده و حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه مواضع داعش در تکریت آغاز شد و عملیات آزادسازی تکریت شتاب گرفت.

با این حال سخنگوی وزارت خارجه ایران اواخر روز سه‌شنبه، ضمن تبریک به دولت و مردم عراق، گفت موفقیت عملیات آزادسازی تکریت ناشی از «انسجام و حضور مشترک ارتش و نیروهای مردمی و عشایری عراق، اعم از شیعه و سنی در این نبرد سرنوشت‌ساز بود.»

به گزارش خبرگزاری ایرنا، مرضیه افخم در ادامه افزود جمهوری اسلامی ایران در ادامه روند مبارزه عراق و سایر دولت‌ها و ملت‌های منطقه علیه تروریسم، بصورت «مسئولانه و مؤثر» در کنار آنها خواهد بود.

XS
SM
MD
LG