لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۵۷

عراق از آغاز عملیات هوایی ائتلاف برای بازپس‌گیری تکریت خبر داد


العبادی:حملات هوایی ائتلاف به مواضع داعش در تکریت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

رئیس جمهوری عراق روز چهارشنبه گفت ائتلاف بین‌المللی عملیات شناسایی و پشتیبانی در جبهه تکریت را از روز گذشته آغاز کرده و به زودی مواضع گروه داعش در تکریت را هدف قرار خواهد داد.

عملیات بازپس گیری تکریت از دست گروه افراطی داعش، با پشتیبانی شبه نظامیان شیعه برخوردار از حمایت ایران با وجود پیشروی چشم‌گیر، هنوز موفق به پاکسازی شهر زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق از وجود نیروهای داعش نشده است.

فواد معصوم رئیس جمهوری عراق در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز گفت «از روز گذشته پروازهای پشتیبانی و شناسایی در تکریت آغاز شده است. آنها پس از انجام پروازهای شناسایی، هماهنگی‌های لازم را اجرا خواهند کرد و بعد حمله‌ هوایی آغاز خواهد شد.»

در روزهای اخیر فرماندهان نظامی عراقی در عملیات بازپس گیری تکریت درخواست برخورداری از پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا را در قالب حمله های هوایی علیه مواضع داعش مطرح کرده اند، در حالی که فرماندهان نیروی بسیج مردمی متشکل از شبه نظامیان شیعه برخوردار از حمایت ایران گفته اند هیچگونه مشارکت ائتلاف در نبرد تکریت را نخواهند پذیرفت.

فواد معصوم با بیان این که این تصمیمی است که دولت عراق می گیرد و نه هیچ کس دیگر، گفت «دولت عراق و ساکنان منطقه خواهان نقش فعال ائتلاف بین‌المللی هستند. تنها دولت عراق است که در این‌ باره تصمیم می‌گیرد نه هیچ نیروی دیگر»

به گفته آقای معصوم تا به حال این تصور وجود داشت که ایالات متحده مایل به مشارکت در نبردی نیست که شبه نظامیان برخوردار از حمایت ایران و یا مشاوران ایرانی در آن حضور دارند. اما به گفته او «به‌نظر می رسد این حساسیت اکنون از بین رفته است. بدون شک مشارکت ائتلاف بسیار تاثیرگذار خواهد بود.»

شبه نظامیان شیعه برخوردار از حمایت ایران تنها در جبهه نبرد تکریت حساسیت برانگیز نبوده اند. حضور هزاران شبه نظامی شیعه در شهر شمالی سامرا سبب نگرانی ساکنان سنی این شهر مقدس عراق شده است.

XS
SM
MD
LG