لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۲

توقف موقت عملیات آزادسازی تکریت برای خروج غیرنظامیان از شهر


توقف موقت عملیات آزادسازی تکریت برای خروج غیرنظامیان از شهر
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

مقام‌های عراقی می‌گویند عملیات آزادسازی شهر استراتژیک تکریت که با موفقیت بر طبق برنامه و زمان‌بندی پیش رفته است، بطور موقت متوقف شده است. این در حالی است که مقبره صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق در میانه جنگ ارتش عراق و شبه نظامیان شیعه تحت حمایت ایران علیه داعش، تخریب شده است.

وزیر کشور عراق روز دوشنبه اعلام کرد نیروهای امنیتی و شبه نظامیان مجبور هستند ادامه عملیات آزادسازی تکریت، واقع در ۱۴۰ کیلومتری شمال بغداد، را موقتاً متوقف کنند، تا شهروندان غیرنظامی فرصت داشته باشند از این شهر خارج شوند.

محمد سالم الغبان در ادامه افزود «ما در تلاش برای کاهش تلفات انسانی، و نیز حفظ زیرساخت‌ها و مراکز عمده، پیشروی نظامی در تکریت را متوقف کرده‌ایم و همچنین می‌خواهیم به شهروندان غیرنظامی فرصت دهیم بتوانند از شهر خارج شوند.»

به گفته وزیر کشور عراق پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) ساختمان‌های دولتی در تکریت را بمب‌گذاری کرده‌اند. او به زمان ازسرگیری عملیات آزادسازی تکریت اشاره‌ای نکرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ارتش عراق و شبه‌نظامیان حمایت شده از سوی ایران، با کنترل منطقه قادسیه در شمال تکریت و مناطق جنوبی و غربی این شهر، پیکارجویان افراطی داعش را در منطقه‌ای که به رودخانه آن شهر منتهی است، محاصره کرده‌اند.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری‌ها، مقبره صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق، در میانه جنگ نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان شیعه علیه داعش، عملا با خاک یکسان شده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، تصاویر صدام حسین که زمانی این مقبره را پوشانده بود، اکنون با پرچم‌های شبه نظامیان شیعه و تصاویر قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران ایران، جایگزین شده است.

این در حالی است که جنگنده‌های نیروی هوایی عراق مواضع داعش در استان انبار را نیز هدف حمله قرار داده‌اند. وزیر دفاع عراق روز گذشته گفت، رهبران قبایل سنی در استان انبار آمادگی خود را برای همکاری با ارتش عراق در جنگ با داعش اعلام کرده‌اند.

همزمان در تحولی دیگر، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان روز دوشنبه اعلام کرد در عملیاتی در استان جنوبی هلمند، تعدادی پیکارجو که وابسته به گروه داعش بودند، کشته شدند.

خبرگزاری رویترز به نقل از معاون وزارت دفاع عراق نوشت، عملیات آزادسازی تکریت در این مرحله نیازمند پشتیبانی هوایی از سوی کشورهایی است که از عراق حمایت می‌کنند. حملات هوایی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا در عملیات تکریت، تا کنون صورت نگرفته است.

مقام‌های ارشد نظامی آمریکا پیشتر گفته‌اند که حملات هوایی در طول عملیات بازپس‌گیری تکریت، با هدف درگیر کردن نیروهای داعش در مناطق دیگر صورت می‌گیرد. اما، شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران می‌گویند، آمریکا به قول خود در پشتیبانی از عراق در جنگ با داعش عمل نکرده است.

دولت افغانستان یکی از کشته شدگان را حافظ وحیدی، از بستگان و جانشین ملا عبدالرئوف معرفی کرده است. عبدالرئوف، از بازدشت شدگان در زندان گوانتامو بود که پس از آزادی از طالبان جدا شد و خود را رهبر داعش در استان هلمند معرفی کرده بود.

مقام‌های افغانستان اواخر بهمن ماه از کشته شدن او در جریان حمله یک پهپاد خبر دادند.

XS
SM
MD
LG