لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

عملیات آزادسازی تکریت با حملات ائتلاف به رهبری آمریکا شتاب گرفت


با آغاز حملات هوایی ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی در تکریت، عملیات آزادسازی این شهر استراتژیک که در چند روز اخیر به کندی پیش می رفت، شتاب گرفت.

شرکت نیروهای ائتلاف در عملیات آزادسازی تکریت از دست گروه افراطی داعش، به درخواست بغداد و پس از انجام پروازهای شناسایی در روزهای اخیر آغاز شده است.

جیمز تری، ژنرال آمریکایی و فرمانده ائتلاف بین‌المللی علیه داعش، هدف از این عملیات را هموار کردن راه برای بیرون راندن شبه نظامیان داعش از تکریت اعلام کرده است. خالد العبیدی وزیر دفاع عراق، روز پنج‌شنبه ۲۶ مارس بر اهمیت و تأثیر این عملیات تأکید کرد.

«حمله‌های هوایی زیادی صورت گرفته که بسیار مؤثر بوده و به تروریست‌ها ضربه زده. حمله‌ها از دیروز [چهارشنبه] شروع شده و امروز هم ادامه دارد و در حال حاضر توسط نیروی هوایی عراق با جنگنده های سوخو انجام می‌شود. تعداد حمله‌ها اهمیت ندارد، چیزی که مهم است نتیجه عملیات است که به امید خدا خیلی تاثیرگذار خواهد بود».

حیدر عبادی، نخست وزیر عراق، شب گذشته درپیامی تلویزیونی آغاز حمله‌های هوایی ائتلاف بین‌المللی علیه داعش را مرحله آخر در عملیات بازپس‌گیری تکریت خواند.

این عملیات توسط نیروهای دولتی عراق و شبه نظامیان شیعه که توسط نظامیان جمهوری اسلامی ایران بسیج شده و آموزش دیده‌اند، به اجرا درآمد، و با وجود هفته ها پیشروی پس از ورود نیروها به داخل مرزهای تکریت متوقف شد.

فرماندهان شبه نظامیان شیعی برخوردار از حمایت ایران تا پیش از شروع حمله‌ها، از درخواست پشتیبانی هوایی نیروهای ائتلاف خودداری کرده بودند.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا از ماه اوت (تابستان ۱۳۹۳) تاکنون، نزدیک به یک هزار و هفتصد بار مواضع داعش در عراق را بمباران کرده است.

وزارت خارجه آمریکا این حمله‌های هوایی را، که هزاران تن از پیکارجویان گروه افراطی داعش را به هلاکت رسانده، بسیار تأثیرگذار ارزیابی کرده است.

XS
SM
MD
LG