لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۳

ابراز نگرانی مقامات آمریکایی از گزارش آتش زدن خانه‌ها در تکریت


ابراز نگرانی مقامات آمریکایی از گزارش آتش زدن خانه‌ها در تکریت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

ایالات متحده آمریکا در مورد گزارش‌هایی از آتش زدن خانه‌های مسکونی در تکریت توسط شبه نظامیان شیعه عراق در جریان پیشرفت‌های خود در جنگ علیه داعش در آن شهر سنی‌نشین، ابراز نگرانی کرده است.

مقامات آمریکا می‌گویند گزارش‌های منتشر شده از تکریت را به دقت زیر نظر دارند؛ از جمله گزارشی که اخیراً در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده و در آن ساختمان‌هایی نشان داده شده است که در حال سوختن در آتش هستند. مشخص نیست، آیا شبه نظامیان شیعه اقدام به آتش زدن خانه‌ها کرده‌اند یا پیکارجویان داعش.

ژنرال مارتین دمپسی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا هفته گذشته در نشستی در کنگره گفت تردیدی ندارد که تکریت به وسیله نیروهای عراقی و شبه نظامیان مورد حمایت ایران آزاد خواهد شد، اما در عین حال در مورد رفتاری که ممکن است با اهل سنت در آن شهر شود، ابراز نگرانی کرد.

مقامات نظامی آمریکا می‌گویند در بازپس گیری تکریت، دولت عراق از نیروهای ائتلاف بین المللی درخواست کمک نکرده است، و آزادسازی این شهر استراتژیک به وسیله نیروهای زمینی عراق و کمک‌های ایران صورت می‌گیرد.

عملیات گسترده بازپس‌گیری تکریت از کنترل گروه موسوم به دولت اسلامی از روز دوشنبه آغاز شده، و همچنان ادامه دارد. برغم آن که نیروهای عراقی در این مدت به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند و با محاصر کامل شهر، توانستند از شمال وارد تکریت شوند، اما به دلیل مین‌گذاری‌های گسترده و تک‌تیراندازی‌های داعش، پیشروی آنها برای کنترل کامل شهر کند شده است.

مقام های دولت عراق ابراز اطمینان می‌کنند به زودی تمامی شهر را از این گروه خواهند گرفت.

شبه نظامیان شیعه عراق که توسط ایران حمایت می‌شوند، نقش عمده‌ای در عملیات پس گرفتن تکریت از داعش داشته‌اند. به برآورد مقام‌های آمریکایی حدود ۲۰ هزار شبه نظامی شیعه در عملیات آزادسازی تکریت، زادگاه صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق، شرکت دارند.

بدنبال همکاری این شبه نظامیان با ارتش و پلیس عراق، سخنگوی آیت الله علی سیستانی از مراجع شیعه مقیم عراق، در نماز جمعه در کربلا از بغداد خواست حقوق عقب مانده شبه نظامیان شیعه را که در کنار نیروهای آن کشور می‌جنگند، پرداخت کند.

بازپس‌گیری تکریت اقدامی کلیدی برای بیرون راندن پیکارجویان افراطی داعش از موصل و سپس از کل عراق خواهد بود. داعش در حال حاضر حدود یک سوم خاک عراق و سوریه را در کنترل خود دارد.

XS
SM
MD
LG