لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

مقام‌های امنیتی آمریکا: ایران به شبه نظامیان شیعه عراق موشک داده‌ است


گروهی از نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان شیعه در حال آماده شدن برای حمله به مواضع پیکارجویان داعش در تکریت
گروهی از نیروهای امنیتی عراق و شبه نظامیان شیعه در حال آماده شدن برای حمله به مواضع پیکارجویان داعش در تکریت

مقام‌های آمریکایی از ارسال تجهیزات پیشرفته نظامی از سوی ایران به نیروهای عراقی، برای استفاده در نبرد علیه گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش در شهر تکریت خبر داده‌اند.

سه مقام آمریکایی با استناد به مدارک محرمانه دستگاه‌های اطلاعاتی ایالات متحده، به روزنامه نیویورک تایمز گفته‌اند که در هفته‌های اخیر، ایران تجهیزاتی نظیر موشک‌های فجر ۵ و فتح ۱۱۰ و همچنین راکت اندازهای آنها را به جبهه‌های جنگ علیه داعش در تکریت ارسال کرده است.

نیویورک تایمز به نقل از کارشناسان نظامی نوشته است، این همان موشک‌هایی است که گروه فلسطینی حماس علیه اسرائیل استفاده کرده و برای مدتی توسط حزب الله لبنان و ارتش سوریه نیز مورد استفاده قرار گرفته‌ است.

برخی کارشناسان میزان کارایی این موشک‌ها در جبهه تکریت را زیر سوال برده و مقام‌های آمریکایی نیز با تاکید بر غیردقیق بودن آنها، درباره تلفات و خسارات ناشی از بکارگیری این موشک‌ها ابراز نگرانی کرده‌اند.

برپایه گزارش‌های منتشر شده، یک نیروی ۳۰ هزار نفره در تکریت علیه داعش در نبرد است، که دو سوم آنها را شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران تشکیل می‌دهند؛ و این موجب تشدید نگرانی‌هایی درباره گسترش نقش و نفوذ ایران در عراق شده است.

XS
SM
MD
LG