لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

عملیات نظامی پیشمرگه‌های کرد علیه داعش، برای نجات ایزدی‌ها


هزاران نفر از اهالی شهر شنگال با حمله داعش، آواره شدند
هزاران نفر از اهالی شهر شنگال با حمله داعش، آواره شدند

به دنبال صدور فرمان پشتیبانی هوایی از نیروهای پیشمرگه کرد، توسط نوری المالکی نخست وزیر عراق، دهها هزار نفر از نیروهای کرد با حمایت هوایی ارتش عراق، علیه داعش وارد عمل شده‌اند.

گزارش‌های تایید نشده از منابع محلی حاکی از آن است که نیروهای کرد، پس از بمباران مواضع گروه سنی افراطی موسوم به «دولت اسلامی» (داعش) موفق شدند وارد شهر شنگال (سنجار یا سنجر)، که روز یکشنبه به تصرف داعش درآمده بود شوند.

در پی کنترل شهر شنگال در عراق، توسط شبه نظامیان دولت اسلامی، نوری المالکی، نخست وزیر عراق، به نیروی هوایی این کشور دستور داد تا از کردها در برابر پیکارجویان مسلح دولت اسلامی حمایت کند. این نخستین بار پس از حملات داعش است که به دستور دولت، ارتش عراق به کمک نیروهای کرد می‌رود.

اختلاف میان دولت نوری‌ المالکی و کردهای عراق به ویژه پس از پیشروی داعش در عراق بالا گرفت. در تازه‌ترین حمله‌های این شبه نظامیان، جدای از شنگال، سد موصل هم به کنترل داعش درآمد این درحالیست که پیشمرگه‌های کرد می‌گویند آنها را مجبور به عقب نشینی کرده‌اند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که تصرف شنگال توسط نیروهای افراطی داعش، جان هزاران شهروند عمدتاً ایزدی این شهر را به خطر انداخته است. ایزدی‌های عراق دارای مذهبی باستانی برگرفته از دین زرتشت هستند، اما پیکارجویان داعش آنها را «شیطان‌پرست» می‌‌دانند. از این رو، روز دوشنبه ایزدی‌های ساکن اربیل تظاهراتی اعتراضی مقابل دفتر سازمان ملل متحد، خواستار کمک به ایزدی‌های شهر شنگال شدند.

دهها هزار نفر از ساکنان شهر باستانی شنگال مجبور به ترک خانه‌هایشان شدند و به کوههای اطراف پناه بردند. معترضان تجمع کننده مقابل سازمان ملل گفتند که خطر گرسنگی، تشنگی و کشتار توسط داعش، آوارگان شهر شنگال را تهدید می‌کند.

هنوز آماری از کشتهشدگان اقلیت ایزدی شهر شنگال منتشر نشده است.

دولت اسلامی که پیش از اعلام تاسیس یک خلافت خودخوانده اسلامی، خود را دولت اسلامی عراق و شام مینامید، پس از تصرف موصل تلاش می‌کند تا کنترل شهرهای شمالی عراق، که یا نزدیک به مخازن نفت و یا هم مرز با سوریه هستند، را به دست بگیرد.

XS
SM
MD
LG