لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۷

ایران و سوریه به جنگ با داعش پیوسته‌اند


سوریه و ایران به نبرد با شورشیان افراطی سنی که قصد دارند بر عراق مسلط شوند، پیوسته‌اند.

نوری المالکی نخست وزیر عراق روز پنجشنبه گفت هواپیماهای جنگی سوریه در این هفته پیکارجویان داعش را در طرف سوری مرزهای مشترک دو کشور، که آنها از آن به عنوان گذرگاهی برای تصرف بخش‌های بزرگی در شمال و غرب عراق استفاده کردند، مورد هدف قرار دادند.

مالکی همچنین گفت از حملات هوایی که روز سه شنبه صورت گرفت استقبال می‌کند، اما درخواست آن را نکرده بود.

این در حالی است که گزارش‌های متناقضی در باره محل وقوع حمله منتشر شده و برخی از گزارش‌ها می‌گویند حمله هوایی سوریه در درون آسمان عراق انجام شد.

در این میان، ایران نیز با ارسال تجیهزات نظامی و به پرواز در آوردن پهپادهای شناسایی به آسمان‌های عراق از فرودگاهی در بغداد، به دولت شیعه مالکی کمک می‌کند.

جنگ سوریه و ایران علیه پیکارجویان مرتبط با «دولت اسلامی عراق و شام»، موجب تلاقی با منافع ایالات متحده شده است که در عین حال مخالفتی سرسختانه با رژیم بشار اسد دارد و به مذاکره با ایران بر سر برنامه هسته‌ای تهران ادامه می‌دهد.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا حدود ۳۰۰ مشاور نظامی را برای کمک به مقامات عراق به بغداد فرستاده است. آمریکا در حال حاضر روزانه ۳۰ تا ۳۵ پرواز شناسایی بر فرار عراق انجام می‌دهد.

به نظر می‌رسد پیشروی پیکارجویان داعش به سوی بغداد در روزهای اخیر کند شده است، و گزارش می‌رسد ارتش عراق روز چهارشنبه موفق شده است بزرگترین پالایشگاه نفت آن کشور در بیجی را پس بگیرد.

XS
SM
MD
LG