لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۳

روحانی: ایران آماده است به عراق کمک کند


رئیس جمهوری ایران می گوید کشور او آماده است به عراق در جنگ با ستیزه گران، در صورتی که درخواست شود، کمک کند.

به گزارش اسوشیتد پرس، روحانی روز شنبه در یک نشست خبری در تهران گفت ایران هر درخواست عراق را مطالعه خواهد کرد، اما گزینه ای جز بر خورد با تروریسم ندارد.

روحانی گفت تا امروز درخواستی برای کمک نرسیده است، ولی ایران آماده است در چارچوب قوانین بین المللی کمک کند، و افزود «تاکنون ورود نیروهای ما به عراق برای عملیات مطرح نشده است. و احتمال نمی رود چنین شرایطی بوجود آید.»

روحانی همچنین گفت ایران کمک به امریکا در عراق را نیز، اگر تصمیم بگیرد علیه داعش وارد عمل شود، بررسی خواهد کرد.

اسوشتید پرس می گوید اظهارات پرزیدنت روحانی لزوما آخرین کلام در کمک نظامی به عراق نیست. تمام تصمیم گیری های نظامی نهایی در ایران در حوزه اقتدار آیت اله خامنه ای قرار دارد.

با این حال، خبرگزاری نیمه رسمی فارس به نقل از یک مقام محلی می گوید هم اینک بیش از ۴ هزار و ۲۰۰ نفر داوطلب شده اند برای حفاظت از اماکن متبرکه شیعه به عراق بروند. با این حال روشن نیست آیا آنها اجازه خواهند یافت از مرز بگذرند یانه.

اسوشتید پرس می گوید داعش عهد کرده است نبرد را به بغداد و به کربلا بکشاند، و این موضوع نگرانی هایی در ایران بوجود آورده است.

روحانی همچنین اظهار نظر کرد که داعش نمی توانست به تنهایی چنین سریع پیشرفت کند، و افزود «مسائل و هماهنگی های دیگری نیز دخالت داشته است.»

عقیده بر این است افرادی از دولت صدام حسین و نیز دیگر ستیزه گران سنی با داعش در حمله به دولت شیعه در بغداد متحد هستند.

روحانی گفت «کسانی که در انتخابات شکست خوردند ، به گلوله متوسل شده اند، و این خطایی عظیم است.»
XS
SM
MD
LG