لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۱۴

پیشروی نیروهای عراقی برای بازستانی بیجی از داعش


نیروهای امنیتی عراق روز چهارشنبه اعلام کردند در عملیات جدیدی برای بازستانی شهر بیجی واقع در ۲۰۰ کیلومتری شمال بغداد از کنترل پیکارجویان گروه افراطی موسوم به «دولت اسلامی» و شکستن محاصره بزرگترین پالایشگاه نفت عراق در آن شهر، به حدود ۲ کیلومتری اطراف آن رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک افسر ارشد ارتش عراق با اعلام این خبر گفت نیروهای امنیتی با پشتیبانی شبه‌نظامیان شیعه و هلیکوپترهای نظامی ارتش، در ناحیه صحرایی غرب بیجی در حال پیشروی به سوی آن شهر هستند.

نیروهای امنیتی عراق ابراز امیدواری می‌کنند به دنبال عملیات جدید بتوانند خطوط تدارکاتی پیکارجویان گروه دولت اسلامی (داعش) در مناطق پیرامونی پالایشگاه را قطع کنند و کنترل جاده منتهی به شهر موصل را دوباره به دست خود بگیرند.

پیکارجویان داعش در ماه ژوئن (خرداد ماه سال جاری) تحرکات خود را در بخش‌های وسیعی در شمال عراق آغاز کردند و در ادامه پیشروی‌های خد، شهر بیجی را تصرف و پالایشگاه دولتی موجود در آن را محاصره کردند؛ با این حال علیرغم حملات متعدد موفق نشدند پالایشگاه را به تصرف خود در آورند.

مصرف داخلی نفت عراق ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه در روز تخمین زده می‌شود و پالایشگاه بیجی پیش از آن که بسته شود، روزانه حدود ۱۷۵ هزار بشکه نفت تولید می‌کرد.

عملیات ارتش عراق برای بازپس‌گیری شهر بیجی و رفع محاصره پالایشگاه آن از روز شنبه ۲۶ آبان آغاز شده بود، اما پیکارجویان داعش توانستند به نیروهای عراقی شبیخون زده و پیشروی آنها را کند کنند. بنابر گزارش‌ها، داعش برای کند کردن پیشروی نیروهای دولتی به حملات کمینی علیه آنها متوسل شده و همچنین از بمب‌های کنار جاده‌ای استفاده کرده‌اند.

یک افسر ارتش در این زمینه گفت نیروهای عراقی از بامداد سه‌شنبه تاکنون حدود ۳۰۰ بمب کنارجاده‌ای را در اطراف شهر بیجی خنثی کرده‌اند.

افسر دیگری نیز به خبرگزاری رویترز گفت سربازان دولتی همچنین شهر جرف الصخر، در جنوب بغداد، و بخش‌هایی از کوه‌های حمرین در شمال بغداد، که مشرف به خطوط تدارکاتی پیکارجویان داعش است، را تصرف کرده‌اند.

با وجود این دستاوردها، اما هنوز از خشونت‌ها در عراق کاسته نشده است. گروه‌های سنی، شبه‌نظامیان شیعه را به ربودن، شکنجه و کشتن اعضای اقلیت سنی مذهب آن کشور متهم می‌کنند. شبه‌نظامیان شیعه این اتهام‌ها رد کرده و می‌گویند آنها به دنبال پیکارجویان افراطی داعش، که در میان سنی‌ها بسر می‌برند، هستند.

روز چهارشنبه، در انفجار بمب‌های کنار جاده‌ای در داخل و اطراف شهر بغداد، پایتخت عراق، ۴ نفر کشته شدند و همزمان یک افسر پلیس در غرب پایتخت ترور شد.

در این میان، پیشمرگه‌های کرد عراقی، که عازم شهر کوبانی در سوریه شده تا به کردهایی که در حال نبرد با پیکارجویان گروه موسوم به دولت اسلامی هستند کمک کنند، بامداد چهارشنبه وارد جنوب شرقی ترکیه شدند.

XS
SM
MD
LG