لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۵

پالایشگاه نفت بیجی در شمال بعقوبه بسته شد


پیکارجویان شیعه جیش المهدی در نجف، در حال آماده شدن برای مقابله با داعش – ۲۶ خرداد ۱۳۹۳
پیکارجویان شیعه جیش المهدی در نجف، در حال آماده شدن برای مقابله با داعش – ۲۶ خرداد ۱۳۹۳
شبکه های تلویزیونی عرب روز سه‌شنبه گزارش دادند پس از استیلای پیکارجویان سنی بر بخش‌هایی از شهر بیجی، در شمال بعقوبه، پالایشگاه اصلی نفت بسته شد.

به نقل از شاهدان عینی در عراق گفته می‌شود پیکارجویان سنی «دولت اسلامی عراق و شام» چند ناحیه در شهر بعقوبه در ۶۰ کیلومتری شمال شرقی بغداد را تصرف کرده‌اند. با این حال سخنگوی دولت عراق می‌گوید ارتش هنوز کنترل شهر را در دست دارد.

فرماندهان ارتش عراق تاکید می کنند در نبرد با پیکارجویان افراطی گروه سنی منشعب از القاعده دست بالا را گرفته‌اند؛ اما علیرغم این خوشبینی، گزارش های متعدد حاکی است آنها، دست کم برای مدتی کوتاه، بخش هایی از بعغوبه در بزرگراه اصلی در شمال بغداد را تصرف کردند.

تلویزیون عراق روز سه شنبه مصاحبه‌هایی با داوطلبان شیعه را پخش کرد که گفتند آماده‌اند تا پای جان بجنگند.

شاهدان می‌گویند پبکارجویان یک پاسگاه مرزی با سوریه را تسخیر کرده اند. رزمندگان پیشمرگه کرد چند روز پیش کنترل پاسگاه یاروبیه را در پی فرار نیروهای دولتی به دست گرفتند.

فرمانده نیروی هوایی عراق به تلویزیون دولتی آن کشور گفت هواپیماها و هلیکوپترها به حملات دقیق راکتی و موشکی به مواضع «تروریست ها» در نزدیکی موصل و فلوجه ادامه می‌دهند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری عراق نیز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش‌هایی درباره وضعیت امنیتی فرودگاه بغداد گفت نیروهای عراقی و خارجی از فرودگاه حفاظت می‌کنند، و پروازها بصورت عادی ادامه دارد.

در این میان، در حالی که نوری المالکی نخست وزیر عراق می‌گوید اکثر پیکارجویان سنی که با دولت او می جنگند «تروریست هایی» از گروه جهادی دولت اسلامی در عراق و شام هستند، شماری از رهبران سنی این ادعا را رد می‌کنند.

به گزارش خبرنگار صدای آمریکا در قاهره، شیخ علی حاتم، رهبر قبیله بانفوذ سنی دولیم به تلویزیون العربیه گفت فقط سه تا پنج درصد رزمندگان به داعش تعلق دارند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز می‌گوید روز سه‌شنبه علائمی از جنایات فرقه‌ای انتقامجویانه سنی‌ها در عراق دیده شد؛ مقام‌های پلیس گفتند شبه‌نظامیان شیعه طرفدار دولت بیش از ۴۰ تن را پس از آن که شورشیان سعی کردند به زندانی در شمال بغداد حمله کنند کشتند.

در همین حال در بغداد، اجساد سوراخ سوراخ شده چهار مرد ۲۰ تا ساله، که بنظر می‌رسد سنی بودند در نقاط مختلف محله شیعه نشین بنوک پیدا شد.

در رویدادی دیگر در روز سه شنبه، یک بمبگذار انتحاری بمبی را درخارج از فروشگاهی در مرکز بغداد که یونیفورم‌های نظامی می فروخت منفجر کرد که در اثر آن ۷ نفر کشته و ۲۲ نفر مجروح شدند.
XS
SM
MD
LG