لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۸

پیشروی ارتش و کردها در برابر «دولت اسلامی» در نقاط مختلف عراق


شهر زمار در استان اربیل، از تابستان امسال چند بار میان پیکارجویان داعش و پیشمرگه‌های کرد دست به دست شده - عکس از آرشیو
شهر زمار در استان اربیل، از تابستان امسال چند بار میان پیکارجویان داعش و پیشمرگه‌های کرد دست به دست شده - عکس از آرشیو

بنا به گزارش‌ها از عراق، نیروهای عراق و شبه‌نظامیان شیعه روز شنبه شهر استراتژیک جرف‌السخار در نزدیکی بغداد را از دست شورشیان «دولت اسلامی» خارج کردند؛ و در پی حملات شدید هوایی نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع شورشیان، پیشمرگه‌های کرد به سمت شمال پیشروی کردند.

سربازان ارتش و متحدان شیعه آن‌ها پس از ماه‌ها مبارزه برای دورکردن شورشیان داعش از بغداد، توانستند آنها را تا جنوب غربی جرف الصخر، که تنها ۶۰ کیلومتر با پایتخت فاصله دارد، عقب برانند.

پیروزی روز شنبه می‌تواند جلوی نزدیک شدن شورشیان اسلامگرای داعش به بغداد را بگیرد، راه‌ ارتباطی آن‌ها با سنگرهایشان در استان غربی انبار را قطع کند، و مانع از نفوذشان در مناطق جنوبی، که اکثریت مردمش شیعه هستند، شود. شورشیان از مدتی پیش در چندین نقطه اطراف پایتخت موضع گرفته‌اند، و هر لحظه بیم حمله آن‌ها به پایتخت می‌رود.

به گفته مقامات امنیتی عراق، شورشیان به دو روستای نزدیک گریختند؛ ولی به تک‌تیراندازی و پرتاب خمپاره ادامه دادند. نیروهای دولتی خود را برای یک شبیخون بزرگ به داعشی‌ها آماده کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از مقامات ارتش عراق گزارش داده که در آخرین درگیری با شورشیان «دولت اسلامی» ۶۷ سرباز و شبه‌نظامی داوطلب شیعه کشته شدند. شمار تلفات شورشیان ۳۰۰ نفر گزارش شده است.

حیدر العبادی، نخست‌وزیر عراق که از جرف الصخر، با تلویزیون مصاحبه می‌کرد، گفت ساکنان جرف الصخر که در پی درگیری ارتش با شورشیان ناگزیر از ترک شهر شده‌اند، به زودی به خانه‌های خود باز خواهند گشت.

شورشیان اسلامگرای داعش تابستان گذشته با حمله به عراق، و بدون رو به رو شدن با مقاومت سربازانی که توسط آمریکایی‌ها آموزش دیده بودند، توانستند به سرعت بخش‌هایی از شمال کشور را تصرف کنند، و «خلافت اسلامی» در آن منطقه اعلام کنند.

در همین حال، به گزارش پلیس، روز شنبه یک بمب‌گذار انتحاری در شهرکی در نزدیکی بغداد، هفت شبه‌نظامی شیعه را از پا درآورد.

مقامات عراق گفته‌اند داعش پیکارجویان را همراه با اسلحه و مهمات، از طریق تونل‌های مخفی صحرایی از مناطق غربی کشور به جرف الصخر منتقل می‌کرد؛ و حال به نظر می‌رسد نیروهای دولتی بتوانند شبکه مخفی را از هم بپاشند.

همچنین پیشمرگه‌های کرد در حملاتی که از اوایل بامداد شنبه آغاز شد، توانستند شهر زمار و تعدادی از روستاهای اطراف آن را از چنگ پیکارجویان داعش خارج کنند. یکی از فرماندهان نیروهای کرد به رویترز گفت پیشمرگه‌ها پس از پایان حملات هوایی به زمار، از پنج جهت مختلف وارد شهر شدند و به رغم مقاومت شدید شورشیان، توانستند کنترل شهر را به دست گیرند.

زمار یکی از اولین شهرهایی بود که در حمله شورشیان داعش در مردادماه، به تصرف آن‌ها درآمد. بعد از تصرف زومار، شورشیان به راحتی خود را به کوه‌ سنجار رساندند و اعضای اقلیت ایزدی را در آنجا محاصره کردند. از مرداد به این سو، شهر زمار چندبار میان شورشیان و کردها دست به دست شده بود.

XS
SM
MD
LG