لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۷

پیشمرگه‌های عراقی برای پیوستن به کردهای کوبانی عازم سوریه شدند


خودروهای حامل پیشمرگه‌های کرد عراقی پس از ترک اربیل در شمال عراق، در راه کوبانی در شمال سوریه – ۶ آبان ۱۳۹۳
خودروهای حامل پیشمرگه‌های کرد عراقی پس از ترک اربیل در شمال عراق، در راه کوبانی در شمال سوریه – ۶ آبان ۱۳۹۳

پیشمرگه‌های کرد عراقی برای کمک به نیروهای کردهایی که در شهر مرزی کوبانی در سوریه با پیکارجویان گروه موسوم به «دولت اسلامی» در حال جنگ هستند، رهسپار آن شهر در نزدیکی مرز ترکیه شده‌اند.

مقامات کرد اعلام کردند ۸۰ رزمنده، مسلح به توپخانه و مسلسل، برای پیوستن به نبرد علیه نیروهای افراطی گروه دولت اسلامی (داعش) در کوبانی، روز سه‌شنبه از مرز عبور کرده و انتظار می‌رود ۷۲ نفر دیگر نیز روز چهارشنبه وارد شوند.

هفته گذشته، دولت اقلیم کردستان اجازه داد نیروهای پیشمرگه به سوریه بروند و به کردهای محلی در نبرد با پیکارجویان داعش در شهر کردنشین کوبانی کمک کنند. در مجموع، تاکنون به ۱۵۰ رزمنده پیشمرگه اجازه داده شده است تا از طریق ترکیه به کوبانی بروند.

وزیر امور خارجه ترکیه در این زمینه گفت نیروهای پیشمرگه در هر لحظه‌ای ممکن وارد کوبانی شوند.

ترکیه ازاعزام سربازان ارتش خود به کوبانی خودداری کرده است، و می‌گوید کردهای سوریه، که در کوبانی در حال جنگ با داعش هستند، با حزب کارگران کردستان (پ‌.ک‌.ک) ارتباط دارند.

گروه دولت اسلامی حمله به کوبانی و روستاهای اطراف آن را در نیمه ماه سپتامبر (اواخر شهریور ماه) آغاز کرد. به گفته فعالان، بیش از ۸۰۰ نفر تاکنون در جنگ در کوبانی کشته شده‌اند. پیکار جویان داعش همچنین ده‌ها روستای اطراف کوبانی را به تصرف خود در آورده‌اند.

نبرد در کوبانی روز سه‌شنبه نیز ادامه یافت؛ آمریکا چهار حمله هوایی دیگر علیه مواضع گروه دولت اسلامی انجام داد. ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا نیز به حملات بیشتری در عراق دست زدند، با این هدف که به نیروهای عراقی در بازپس‌گیری سرزمین‌هایی که داعش تصرف کرده، کمک کنند.

XS
SM
MD
LG