لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۱

نبرد برای کنترل بزرگترین پالایشگاه عراق ادامه دارد


نمایی از پالایشگاه نفت بیجی
نمایی از پالایشگاه نفت بیجی
نیروهای دولتی عراق با پشتیبانی هلکوپترهای نظامی، روز پنجشنبه برای سومین روز متوالی جهت به دست گرفتن کنترل بزرگترین پالایشگاه نفت آن کشور، به نبرد با پیکارجویان سنی دولت اسلامی عراق و شام ادامه دادند.

دو طرف هر کدام بخش‌هایی از پالایشگاه بیجی را در کنترل خود گرفته‌اند. این پالایشگاه، که در حال حاضر تعطیل شده است، معمولا روزانه حدود ۳۰۰ هزار بشکه نفت تولید می‌کند که در داخل عراق مصرف می‌شود.

پالایشگاه نفت بیجی در حدود ۲۵۰ کیلومتری شمال بغداد قرار دارد. به گفته شاهدان عینی پیکارجویان داعش نقاط بازرسی در اطراف آن را در کنترل خود گرفته‌اند و پرچم‌های سیاه خود را در آن مراکز برافراشته‌اند. با این حال، نیروهای دولتی می‌گویند هنوز پالایشگاه را در کنترل خود دارند.

در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته می‌شود پیکارجویان سنی به رهبری داعش، آشکارا امیدوارهستند میلیون‌ها دلار از محل تولیدات این پالایشگاه بدست آورند، مثل کاری که در سوریه پس از تصرف مراکز نفتی آن کشور انجام دادند. تصرف پالایشگاه می‌تواند تسلط نخست وزیر عراق بر قدرت را، با زیر سئوال بردن توانایی او در مهار پیشروی پیکارجویان داعش در دیگر نقاط کشور تضعیف کند.

به گزارش آسوشیتدپرس یکی از نمایندگان شیعه مجلس عراق گفته است که اطلاع دارد اخیرا جلسه‌ای بین رهبران سیاسی آن کشور و مقام‌های آمریکایی برای بحث در باره آینده نوری مالکی تشکیل شده است.

هوشیار زیباری وزیر امور خارجه عراق نیز روز پنجشنبه با مقایسه اوضاع کشورش با سوریه گفت «مسلماً عراق در خطر قرار گرفته و محتاج حمایت اعراب و جامعه بین‌الملل است. خطر تجزیه عراق وجود دارد ... اگر عراق پاره پاره شود، بسیار خطرناکتر از چیزی خواهد بود که در سوریه می گذرد.»

در همین حال، آمریکا مشغول ارزیابی گزینه ها برای چگونگی کمک به عراق در جنگ به شبه نظامیان است که کنترل چندین شهر مهم شمال عراق را در دست گرفته اند و بغداد را نیز تهدید کرده اند.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز پنجشنبه در سخنانی در کاخ سفید اعلام کرد آمریکا آمادگی دارد تا حداکثر ۳۰۰ مشاور نظامی، و همینطور تجهیزات مورد نیاز برای کمک به بغداد برای مقابله با پیکارجویان داعش را به عراق بفرستد.

باراک اوباما همچنین به آمادگی آمریکا برای انجام عملیات «دقیق» نظامی در عراق در صورت لزوم اشاره کرد و در عین حال تاکید کرد مشکل بوجود آمده در عراق تنها از طریق سیاسی، و نیز دولتی که برنامه ای داشته باشد که همه طرف ها را شامل شود، قابل حل است.

روز گذشته، ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا به یک کمیته فرعی مجلس سنای آمریکا گفت دولت عراق به طور رسمی از آمریکا خواسته است که علیه شورشیان حمله هوایی کند.

او گفت دولت عراق، به رهبری نوری المالکی، به تعهد خود برای تشکیل یک دولت وحدت ملی با حضور سنی ها و کردها عمل نکرده و مردم خود را مایوس کرده است.

آقای دمپسی همچنین گفت «به اهتزاز درآمدن پرچم این نیروهای تروریست در شهرهای عراق، باعث می‌شود، من و هر سرباز آمریکایی دیگری که در عراق خدمت کرده، از ناکامی رهبران عراق در ارائه موضعی واحد، بسیار دلسرد شویم.»

با این حال، نخست وزیر عراق روز پنجشنبه اعلام کرد به داوطلبانی که در میدان نبرد با شورشیان در کنار نیروهای امنیتی بجنگند، ماهانه ۷۵۰ هزار دینار (۶۴۴ دلار) پرداخت خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نوری المالکی در بیانیه‌ای که روز پنجشنبه از تلویزیون دولتی عراق پخش شد همچنین گفت داوطلبان غیرنظامی ۵۰۰ هزار دینار (۴۵۰ دلار) دریافت خواهند کرد، ضمن آن که به همه داوطلبان، ماهانه ۱۲۵ هزار دینار (۱۰۵ دلار) جیره غذایی داده خواهد شد
XS
SM
MD
LG