لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

رویترز: حزب مقتدی صدر برنده بزرگ انتخابات عراق است


انتخابات عراق، اربیل- ۱۰ اکتبر
انتخابات عراق، اربیل- ۱۰ اکتبر

خبرگزاری رویترز بر اساس نتایج اولیه انتخابات اخیر مجلس عراق و به نقل از مقامات آن کشور و یک سخنگوی جنبش صدر، گزارش می‌کند که حزب مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی، بزرگترین پیروز انتخابات بوده و تعداد کرسی‌های خود در پارلمان این کشور را افزایش داده است.

در همین حال، طبق نتایج اولیه حزب نوری المالکی، نخست وزیر سابق عراق، نیز دومین پیروز بزرگ انتخابات در میان احزاب شیعه است.

گروه‌های شیعه عراقی از زمان سقوط صدام حسین در پی حمله نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا به عراق، دولت‌های آن کشور و نیز امور تشکیل دولت را در دست داشته‌اند.

انتخابات روز یکشنبه در عراق پس از چند ماه اعتراضات خیابانی و به طور زودهنگام برگزار شد. اعتراضات گسترده سال ۲۰۱۹ منجر به سقوط دولت وقت شد و خشم عمومی از رهبران سیاسی این کشور را نشان داد.

بسیاری از عراقی‌های معترض معتقدند که رهبران سیاسی به جای رسیدگی به امور کشور خود را غنی کرده‌اند.

انتخابات امسال با کمترین نرخ مشارکت برگزار شده است. پارلمان عراق ۳۲۹ کرسی دارد.

رویترز می‌نویسد گروه‌های مورد حمایت ایران که به شبه‌نظامیان مرتبط و به کشتار برخی از حدود ۶۰۰ نفر از معترضان جان‌باخته متهم شده‌اند، در انتخابات ضربه خورده‌اند و طبق نتایج اولیه کرسی‌های کمتری را نسبت به انتخابات سال ۲۰۱۸ به دست آورده‌اند.

به نوشته رویترز، مقامات نزدیک به مقتدی صدر می‌گویند که او به طور مرتب در ایران حضور دارد. این در حالی است که گفته می‌شود او مخالف حضور همه نیروهای خارجی، از جمله نیروهای آمریکایی و ایرانی، در عراق است.

XS
SM
MD
LG