لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۳۸

دیدار گروەهای شیعە و مقامات عراق پس از حمله پهپادی به محل اقامت الکاظمی


حضور پررنگ نیروهای امنیتی عراق در منطقه سبز پس از تلاش نافرجام ترور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر - ۱۷ آبان ۱۴۰۰
حضور پررنگ نیروهای امنیتی عراق در منطقه سبز پس از تلاش نافرجام ترور مصطفی الکاظمی، نخست وزیر - ۱۷ آبان ۱۴۰۰

گروەهای شیعە و مقامات عراق شامگاه دوشنبه برای کاهش تنش‌ها پس از حملە پهپادی بە محل اقامت نخست وزیر این کشور با هم دیدار کردند.

این دیدار با حضور مصطفی الکاظمی نخست وزیر، برهم صالح رئیس جمهوری، فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی، و گروەهای شیعە در منزل حیدر العبادی، نخست وزیر پیشین عراق، برگزار شد.

گروه‌های شیعە وابستە بە ایران هم کە بە نتایج انتخابات اکتبر مجلس معترض هستند در قالب مرکز هماهنگی بە ریاست نوری المالکی، نخست وزیر پیشین عراق، در این جلسە حاضر بودند. اما جنبش صدر بە رهبری مقتدی صدر در این جلسە حضور نداشت.

بنا بر گزارش‌های منتشر شدە، طرف‌های شرکت‌کنندە در این جلسە در مورد تلاش نافرجام برای ترور مصطفی کاظمی و همچنین خشونت‌های روز جمعە در تظاهرات گروەهای شیعە بازندە انتخابات گفتگو و آنها را محکوم کردەاند.

همچنین گزارش شده است که آنها در مورد تحقیق در مورد هدف قرار دادن معترضان در تظاهرات روز جمعە و همچنین حملە پهپادی بە اقامتگاە مصطفی کاظمی بە توافق رسیدەاند.

در این جلسە توافق شد کە با هدف کاهش تنش‌ها، حملات رسانە‌ای گروەهای مخلتف بە یکدیگر متوقف شود.

کتائب حزب اللە و عصائب اهل حق کە متهمان اصلی هدف قرار دادن محل سکونت مصطفی کاظمی هستند نیز در این جلسە حضور داشتند.

بر اساس گزارش رسانە‌ها، درخواست آقای الکاظمی مبنی بر دستگیری کسانی کە در حملە بە منزل او در منطقە سبز دست داشتند با واکنش تند کتائب حزب‌اللە و عصائب اهل حق مواجە شدە است.

خبرگزاری رویترز روز گذشتە بە نقل از چند منبع عراقی گزارش داد کە کتائب حزب‌اللە و عصائب اهل حق، دو گروە شبە نظامی عراقی وابستە بە ایران، در حملە پهپادی بە اقامتگاە مصطفی کاظمی دست داشتە‌اند. این دو گروە در فهرست تحریم‌های آمریکا قرار دارند.

XS
SM
MD
LG