لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۵

عراق از ترکیه به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کرد


محمد علی الحکیم، نماینده عراق در سازمان ملل متحد
محمد علی الحکیم، نماینده عراق در سازمان ملل متحد

عراق در اعتراض به ادامه حضور نیروهای ترکیه در شمال آن کشور خواهان تشکیل جلسه اضطراری شورای امنیت سازمان ملل متحد شد.

محمد علی الحکیم نماینده عراق در سازمان ملل در بیانیه ای از سازمان ملل خواستار برگزاری جلسه اضطراری در این باره شد.

از سوی دیگر، احمد جمال، سخنگوی وزارت امور خارجه عراق روز پنجشنبه ۱۵ مهر اعلام کرد بغداد انتظار دارد شورای امنیت سازمان ملل متحد به آنچه او تجاوز ترکیه خاک و حاکمیت ارزی عراق خواند و نیز دخالت در امور داخلی آن کشور رسیدگی کند.

احمد جمال گفت عراق از شورای امنیت می خواهد به وظیفه اش عمل کرده و با صدور قطعنامه ای زمینه خروج ارتش ترکیه از عراق را فراهم کند، به نقض حاکمیت عراق توسط ترکیه پایان بدهد و در راستای جلب حمایت بین المللی از عراق پیشاپیش عملیات بازپس گیری موصل از داعش تلاش کند.

روابط عراق و ترکیه از اواخر سال گذشته که ارتش ترکیه برای مبارزه با داعش نیرو به اطراف موصل اعزام کرد، به سردی گرایید.

پیش از این، حیدر العبادی نخست وزیر عراق روز چهارشنبه به آنکارا هشدار داد ادامه حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق ممکن است باعث شروع یک جنگ منطقه‌ای شود.

در همین حال ترکیه و عراق سفیران یکدیگر را احضار کردند. پارلمان ترکیه هفته گذشته تمدید عملیات نظامی این کشور در عراق و هدف قرار دادن «سازمان های تروریستی» را تصویب کرد که احتمالا اشاره آن به پیکارجویان گروه دولت اسلامی و همچنین کردها است.

پارلمان عراق در واکنش، سه شنبه شب رای پارلمان ترکیه را محکوم کرد و به ترکیه اعلام کرد ۲ هزار نیروی خود را از عراق خارج کند.

نخست وزیر عراق در هشداری که از تلویزیون دولتی عراق در روز چهارشنبه پخش شد گفت: «از طرف ترک بیش از یک بار خواسته ایم که در مسائل عراق دخالت نکند و من نگرانم که ماجراجویی ترکیه ممکن است به یک جنگ منطقه ای منجر شود.»

او گفت: «رفتار رهبری ترکیه قابل پذیرش نیست و ما نمی خواهیم با ترکیه وارد یک درگیری نظامی شویم.»

تنش میان عراق و ترکیه پیش از عملیات عراق و نیروهای مورد حمایت آمریکا برای آزادسازی موصل در شمال عراق افزایش یافته است. ترکیه هشدار داده است که حمله به موصل که تحت کنترل پیکارجویان «دولت اسلامی» یا داعش است ممکن است موجی از پناهجویان را راهی ترکیه و اروپا کند.

آنکارا از سوی دیگر نگران است که نیروهای تحت رهبری بغداد شهر سنی نشین موصل را بی ثبات کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG