لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

بغداد هشدار داد حضور نظامیان ترکیه در شمال عراق می تواند باعث جنگ منطقه‌ای شود


حیدر العبادی، نخست وزیر عراق روز چهارشنبه به آنکارا هشدار داد ادامه حضور نیروهای ترکیه در شمال عراق ممکن است باعث شروع یک جنگ منطقه‌ای شود.

در همین حال ترکیه و عراق سفیران یکدیگر را احضار کردند. پارلمان ترکیه هفته گذشته تمدید عملیات نظامی این کشور در عراق و هدف قرار دادن «سازمان های تروریستی» را تصویب کرد که احتمالا اشاره آن به پیکارجویان گروه دولت اسلامی و همچنین کردها است.

پارلمان عراق در واکنش، سه شنبه شب رای پارلمان ترکیه را محکوم کرد و به ترکیه اعلام کرد ۲ هزار نیروی خود را از عراق خارج کند.

نخست وزیر عراق در هشداری که از تلویزیون دولتی عراق در روز چهارشنبه پخش شد گفت: «از طرف ترک بیش از یک بار خواسته ایم که در مسائل عراق دخالت نکند و من نگرانم که ماجراجویی ترکیه ممکن است به یک جنگ منطقه ای منجر شود.»

او گفت: «رفتار رهبری ترکیه قابل پذیرش نیست و ما نمی خواهیم با ترکیه وارد یک درگیری نظامی شویم.»

ترکیه اواخر روز سه شنبه گفت سفیر عراق را در اعتراض به رای پارلمان ترکیه احضار می کند. عراق نیز اعلام کرده است که روز چهارشنبه سفیر ترکیه را در اعتراض به اظهارات «تحریک کننده در آنکارا درباره نگهداشتن نظامیان ترک در شمال عراق» احضار کرده است.

تنش میان عراق و ترکیه پیش از عملیات عراق و نیروهای مورد حمایت آمریکا برای آزادسازی موصل در شمال عراق افزایش یافته است. ترکیه هشدار داده است که حمله به موصل که تحت کنترل پیکارجویان «دولت اسلامی» یا داعش است ممکن است موجی از پناهجویان را راهی ترکیه و اروپا کند.

آنکارا از سوی دیگر نگران است که نیروهای تحت رهبری بغداد شهر سنی نشین موصل را بی ثبات کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG