لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۵

نادیا مراد از نامزدهای دریافت جایزه صلح نوبل


نادیا مراد
نادیا مراد

نادیا مراد بسی طاها، اسیر سابق پیکارجویان داعش، بعنوان نامزد جایزه صلح نوبل برای سال ۲۰۱۶ معرفی شد.

پیشاپیش انتخاب نادیا مراد بعنوان نامزد جایزه صلح نوبل، تالار شورای امنیت سازمان ملل متحد، شاهد معرفی او به عنوان یکی از مبارزان فعال و نیز یکی از قربانیان جنایت های داعش بود.

نادیا مراد بسی طاها، دختر ۲۳ ساله ایزدی، خاطراتش را از سه ماه اسارت در دست پیکارجویان داعش در حضور سفیران کشورها در سازمان ملل مرور کرد. او در ماه اوت سال ۲۰۱۴ از سنجار در شمال عراق ربوده و برای بردگی جنسی و تجاوز گروهی، به موصل، مقر داعشی ها، منتقل شد.

نادیا پس از سه ماه اسارت موفق به فرار از آن شرایط خوفناک شد. چند برادر و برخی دیگر از اعضای خانواده او بدست داعش کشته شدند.

سازمان ملل متحد می گوید پیکارجویان دولت خودخوانده اسلامی، داعش، بیش از هفت هزار زن و کودک را از بیش از دو سال پیش به اسارت گرفته اند و هنوز ۳۵۰۰ نفر از آنان را در بازارهای بردگی جنسی می فروشند.

نادیا مراد پیش تر نیز بعنوان سفیر حسن نیت سازمان ملل در کمک به قربانیان قاچاق انسان انتخاب شده بود و می گوید زندگی اش را وقف رساندن صدای قربانیان تجاوز و بردگی جنسی به گوش جهان خواهد کرد. مراسم انتخاب برنده نهایی صلح نوبل، جمعه هفته آینده در اسلو برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG