لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۰

فرمانده زن عراقی که «کله نیروهای داعش را می پزد»


عکسی از ام هنادی با قمه که سی ان ان در ویدئوی خود به نقل از فیس بوک او پخش کرده است.
عکسی از ام هنادی با قمه که سی ان ان در ویدئوی خود به نقل از فیس بوک او پخش کرده است.

سایت شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی از یک فرمانده زن نیروهای قبلیه ای حامی دولت عراق گزارش داده که به نوشته این سایت «سر پیکارجویان داعش را می پزد.» وحیده محمد، ۳۹ ساله، که به «ام هنادی» شهرت دارد گروه حدود ۷۰ نفره از مردان منطقه شرقاط، در ۸۰ کیلومتری جنوب موصل را رهبری می کند.

ام هنادی و مردانش بخشی از یک گروه شبه نظامی قبیله‌ای هستند که اخیرا به نیروهای دولت عراق کمک کردند داعش را از این شهر بیرون کنند.

به نوشته سی‌ان‌ان، در دنیای عشیره ای عراق حضور نیروهای زن نادر است. ام هنادی گفته است که او مبارزه با تروریست‌ها را با همکاری با نیروهای امنیتی عراقی در سال ۲۰۰۴ آغاز کرد و نسبت به القاعده در بین النهرین که بعدا به داعش تبدیل شد، خشم پیدا کرد.

او گفته رهبران ارشد داعش از جمله خود «ابوبکر البغدادی» رهبر داعش او را تهدید جانی کرده اند. هنادی می گوید:«من در راس فهرست افراد تحت تعقیف آنها قرار دارم؛ حتی بیشتر از خود نخست وزیر عراق.»

هنادی یادآوری می کند که در سال های ۲۰۰۶، ۲۰۰۹، ۲۰۱۰ و سه بار در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۴ بیرون منزلش خودروی بمب‌گذاری شده کار گذاشته شده بود.

در مسیر درگیری با داعش، همسر اولش در جنگ کشته شد. او بار دیگر ازدواج کرد اما شوهر دومش نیز اوایل سال ۲۰۱۶ کشته شد. داعش همچنین پدر و سه برادر او را کشته است. هنادی می گوید داعش حتی گوسفند، سگ‌ها و پرندگانش را نیز از بین برد و خودش فاصله کوتاهی با مرگ داشت.

ام هنادی می گوید که داعش ۶ بار سعی کرد او را ترور کند؛ در پا و سرش ترکش دارد و دنده‌هایش نیز شکسته است. به نوشته خبرنگار سی‌ان‌ان هنادی روسری اش را عقب کشید تا جای زخم‌ها روی سرش را نشان دهد.

هنادی مدعی است که مردانش را در نبردهای مختلف فرماندهی کرده است. یک ژنرال عراقی در استان صلاح الدین عراق گفته است که خودروهای نظامی و تسلیحات در اختیار ام هنادی و مردانش گذاشته است.

هنادی پس از فهرست کردن تمامی حملات داعش به خودش و کشته شدن عزیزانش بدست نیروهای داعش می گوید: «من با آنها جنگیدم. کله آنها را بریدم. کله آنها را پختم و بدنشان را سوزاندم.»

به نوشته سی‌ان‌ان، این فرمانده زن هیچ تلاشی برای منطقی جلوه دادن این حرکت خود نکرد؛ برای او این اظهارات یک اعتراف نبود بلکه ام هنادی آن را با فخر می گوید: «همه اینها مستند است؛ می توانید در صفحه فیسبوکم ببینید.»

برخی از کاربران فیسبوک در مورد گزارش سی‌ان‌ان نوشته اند که اقدام ام هنادی «انتقام گیری نیست بلکه اجرای عدالت است.»

XS
SM
MD
LG