لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۳

پشت صحنه یک شهادت: چرا یک جوان ایرانی در سوریه می جنگد و می میرد؟


مراسم تشییع جنازه محمدرضا دهقان امیری در ایران.
مراسم تشییع جنازه محمدرضا دهقان امیری در ایران.

مقاله ای از اسکات پیترسن در کریستین ساینس مانیتور

فاطمه توسی مادر محمدرضا دهقان امیری داستان اعزام فرزندش به جنگ سوریه و کشته شدن او در بیست سالگی در نزدیکی حلب را تشریح می کند. دو دایی محمدرضا سال ها پیش در جریان جنگ ایران و عراق کشته شده بودند.

داستان دهقان امیری نگاهی نادر به جهان معتقدان به جمهوری اسلامی است که تقوای دینی و منش اخلاقی شان گاه برای احیای آشکار فرهنگ شهادت مورد استفاده قرار می گیرد. این مهم در شرایطی رخ می دهد که ایران به طور رسمی و غیر رسمی در جنگ هایی در سوریه، عراق و یمن درگیر است.

رژیم ایران همچنین از مطرح کردن مواردی چون دهقان امیری برای نمایش دست به دست شدن موفقیت آمیز مشعل انقلاب اسلامی ۵۷ از یک نسل به نسل بعدی استفاده می کند. هدف از این تبلیغات بازسازی تصویر رزمنده شیعه ای است که دهه ها قبل برای بسیج جوانان در جنگ ایران و عراق از آن استفاده می شد. امری که به تحکیم جایگاه حکومت کمک کرد.

وبسایت بدریون در ایران با برجسته کردن شهادت دهقان امیری می نویسد: «او به خط مقدم رفت تا به تروریست ها بگوید هرگز به آن ها اجازه نخواهد داد حتی در رویاهای خود مرز ایران را ببینند».

ایثارگرانی چون دهقان امیری در ایران در اقلیت قرار دارند. بخش سکولار و طرفدار غرب جامعه ایران بیشتر علاقمند به دستیابی به آیفون ۷ و بر آمدن از پس محدودیت های اینترنتی و زیر پا گذاشتن ممنوعیت نوشیدن الکل است تا احیای دوباره هر گونه گفتمان انقلابی.

شمار نیروهای ایرانی درگیر در جنگ سوریه به مراتب کمتر از شیعیان لبنانی، افغانستانی، عراقی و حتی پاکستانی است که توسط جمهوری اسلامی برای حمایت از حکومت بشار اسد اعزام می شوند.

کوچه محل سکونت خانواده دهقان امیری به اسم او نامگذاری شده، کتاب خاطرات او به چاپ سوم رسیده است و خانواده اش شهرتی نسبی پیدا کرده و در چندین مراسم یادبود و در دانشگاه ها سخنرانی کرده اند.

یکی از دایی های محمدرضا دهقان امیری که هم نام او است در زمان جنگ عراق با تغییر شناسنامه اش در ۱۳ سالگی داوطلب جبهه بود و در ۱۶ سالگی در یک عملیات نیروهای ایرانی در اواخر جنگ در شمال عراق کشته شد.

محمدرضا که پدرش نیز جانباز جنگ است بسیار شیفته داستان های جنگ بود. او با خانواده اش ۱۷ بار از مناطق جنگی دیدن کرده بود. محمدرضا همچنین در کاروان های راهیان نور شرکت کرده و به نیروهای بسیج پیوسته بود.

پدر و مادر محمدرضا می گویند پسرشان سه هدف را دنبال می کرد: حمایت از بشریت از طریق جنگ با داعش، دفاع از حرم حضرت زینب در نزدیکی دمشق، و ادای دین به بشار اسد که پدرش تنها رهبر عرب بود که در زمان جنگ ایران با عراق در کنار ایرانیان ایستاد.

مرگ دهقان امیری در میان دوستانش انقلابی پدید آورد و باعث شد که آن ها برای رفتن به جنگ سوریه مشغول آموزش های نظامی شوند.

* برگردان فارسی این مقاله تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG