لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۹

دیدبان حقوق بشر از غارت مردم در آمرلی ابراز نگرانی کرد


دیدبان حقوق بشر از غارت مردم در آمرلی ابراز نگرانی کرد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:14 0:00

ديدبان حقوق بشر در گزارشی تازه به نقل از قربانيان و ساکنان بومی و بر اساس تصاوير ماهواره‌ای اعلام کرده است نيروهای ارتش عراق و شبه نظاميان محلی در ماه سپتامبر گذشته پس از عقب راندن داعش از شهر آمرلی در شمال عراق دارايی کسبه و اسباب و اثاثۀ مردم، همچون تلويزيون، پوشاک، و وسايل برقی را به غارت برده و سپس خانه‌های آنها را آتش زده‌اند.

به گفته این نهاد بین المللی مدافع حقوق بشر، کسی به دست این نیروها کشته نشده، اما ۱۱ نفر توسط آنها ربوده شده‌اند. ديدبان حقوق بشر همچنین از سربازان عراقی و نيروهايی که با آنها عليه گروه داعش همکاری دارند خواسته است حقوق شهروندان غيرنظامی را رعایت کنند.

ديدبان حقوق بشر در گزارش خود، پاسخ دفتر نخست وزيری عراق را نيز ضميمه کرده است. پاسخی که تصديق کرده در روند جاری، لغزش‌های فردی وجود داشته و در اين رابطه تعدادی نيز دستگير شده‌اند. اما نتيجۀ تحقيقات آنها نشان می‌دهد که اين جرايم توسط اوباشان داعش و برای بدنام کردن نيروهای دولتی عراق صورت گرفته است.

این گزارش در حالی منتشر می شود که نگرانی از حضور شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در نبرد علیه داعش در عراق، موجب نگرانی از بروز درگیری های قومی در آن کشور شده است.

يکی از اعضای گروه شيعه موسوم به جنبش بسيج مردمی در عراق، پس از انتشار اخبار مربوط به تخریب مقبره صدام حسین دیکتاتور پیشین عراق در شهر تکریت زادگاه او، به سياستمداران عراقی هشدار داده از سرنوشت صدام درس بگيرند.

او گفته است «عاقبت صدام اين بود. ما همان کاری را با او کرديم که او با ما کرد،» و در ادامه هشدار داد که «ما به همۀ سياستمدارها می‌گوئيم، از عاقبت کسانی که قبل از شما بودند درس بگيريد و از عراق محافظت کنيد.»

در همین حال، يک سايت اطلاعاتی و تجاری در اينترنت به نام «تريد عربيا» به نقل از خبرگزاری رويترز گفته است مقام‌های آمريکايی از نحوه استفاده از تسليحات سنگين ايران و شبه نظاميانی که با آنها در عراق فعاليت دارند، نگران هستند.

رويترز پيش از اين هم در مورد استقرار موشک‌های ايرانی در داخل عراق خبر داده بود. مقام‌های آمريکايی از ذکر نام اين تسليحات بطور مشخص خودداری کرده‌اند، اما چندی پيش روزنامه نيويورک تايمز از موشک‌های فجر ۵ و فاتح ۱۱۰ نام برده بود.

نيويورک تايمز به نقل از کارشناسان نظامی مدعی شده است که اين موشک‌‌ها از نوع موشک‌هايی است که گروه فلسطینی حماس و حزب الله لبنان در سال‌های گذشته عليه اسرائيل استفاده کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG