لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

نیروهای ارتش و شبه نظامیان شیعه عراق وارد تکریت شدند


نیروهای ارتش و شبه نظامیان شیعه عراق وارد تکریت شدند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:15 0:00

شبکه العراقیه صبح روز چهارشنبه گزارش داد عملیات وسیع ارتش عراق پس از پاکسازی اخیر منطقه العلم از وجود نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، از سه جبهه شمال، جنوب و غرب در تکریت ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، ارتش عراق با برخورداری از پشتیبانی پلیس، شبه نظامیان شیعه و قبایل محلی خود را برای پاکسازی کامل تکریت از وجود پیکارجویان داعش و پیشروی به سوی موصل آماده می‌کند.

مقام‌های محلی و شاهدان عینی از ورود سربازان عراقی و شبه نظامیان شیعه به تکریت از طریق قادسیه در شمال خبر داده‌اند، اما می‌گویند مین‌گذاری وسیع داعش در سطح شهر از سرعت پیشروی نیروهای عراقی کاسته است.

شبکه تلویزیونی العراقیه همچنین گزارش داد پیکارجویان داعش در حین فرار از مواضع خود از بخش‌هایی از تکریت، پلی بر رودخانه دجله را، که شهر را به جاده منتهی به العلم وصل می‌کند، منفجر کرده‌اند.

منطقه العلم در روزهای اخیر توسط نیروهای دولتی و شبه نظامیان شیعه عراقی از کنترل داعش درآمد.

ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا می‌گوید در عملیات آزادسازی تکریت نقشی نداشته است. بنا به گزارش‌ها، مشاوران نظامی ایران اما نقش عمده ای در هدایت نزدیک به سه هزار نیروی عراقی در این عملیات ایفا می‌کنند.

مشارکت و نفوذ ایران در جبهه‌های جنگ علیه داعش در عراق، در کنار احتمال توافق هسته‌ای با غرب، به نگرانی عربستان سعودی، رقیب ایران در منطقه خاورمیانه دامن زده است.

با این حال، ابراهیم جعفری وزیر امور خارجه عراق در گفتگو با خبرگزاری رویترز در قاهره، نگرانی رهبران عربستان سعودی را «بی‌مورد» خواند، و گفت ایران به عراق نیرو اعزام نکرده و در امور داخلی عراق مداخله نمی‌کند.

آقای جعفری تاکید کرد که عراق خواهان روابط خوب با هر دو همسایه خود است.

XS
SM
MD
LG