لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۰

سکوت علی خامنه‌ای نسبت به مرگ مهسا‌ امینی و حوادث اخیر ایران


علی خامنه‌ای (آرشیو)
علی خامنه‌ای (آرشیو)

در حالی که مقامات اروپا و آمریکا و همچنین شماری از افراد سرشناس خارج از ایران نسبت به کشته شدن مهسا امینی و حجاب اجباری در ایران واکنش نشان دادند، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی چهارشنبه در دیدار با جمعی از پیشکسوتان و فرماندهان دوران جنگ در سکوت مطلق نسبت به این حوادث، تنها به بازگویی خاطرات و حوادث دوران جنگ ایران و عراق پرداخت.

علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۳۰ شهریور در نخستین سخنرانی خود پس از درگذشت مهسا‌امینی جوان ۲۲ ساله‌ای که بنا بر گزارش‌ها بر اثر شدت جراحات وارده توسط نیروی انتظامی موسوم به گشت ارشاد جانش را از دست داد و همچنین اعتراضات گسترده خیابانی که در نقاط مختلف ایران در حال انجام است، در سخنانش بدون اشاره به حوادث اخیر بر ضرورت تمجید از پیشکسوتان تأکید کرد.

رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی امروز خود به برخی از خاطرات در دوران جنگ اشاره کرد و گفت که به «روایت‌های مخدوش و غلط و دروغ از دفاع مقدس پاسخ داده شود.»

گمانه‌زنی‌ها بر این بود که علی خامنه‌ای همانند اعتراضات رخ داده گذشته در ایران واکنش نشان دهد، اما او امروز در بی‌اعتنایی کامل نسبت به حوادث پیش رو که منجر به کشته، زخمی و همچنین بازداشت شماری از شهروندان شده، از مسئولان نظام، دولت و مجلس خواست که از نیرو‌های مسلح پشتیبانی کنند.

اعتراضات خیابانی در ایران در واکنش به مرگ مهسا‌ امینی که از شهر سقز و دیگر شهر‌های استان کردستان آغاز شد به سرعت به تهران و دیگر شهر‌های ایران سرایت کرده و ابعاد جدیدی یافته است.

اگر چه اعتراضات در ابتدا با شعار برچیده شدن گشت ارشاد و حذف حجاب اجباری در ایران آغاز شد اما در فاصله کوتاهی، جمهوری اسلامی و شخص اول مملکت، علی خامنه‌ای را نشانه گرفت.

پاره کردن تصاویر رهبران انقلاب، سر دادن شعار«ننگ ما ننگ ما رهبر الدنگ ما»، «حکومت اسلامی نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم» از جمله شعار‌های پرتکرار در طی چند روز گذشته است.

سوزاندن روسری‌ها در شهر‌های مختلف ایران به سمبل مخالفت با حجاب اجباری و مبارزه با حاکمیت تبدیل شده است.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG